KMÜ'de dört halife dönemi anlatıldı

KMÜ'de dört halife dönemi anlatıldı
KMÜ'de dört halife dönemi anlatıldı
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu tarafından 'Dört Halife Döneminde Devlet...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu tarafından 'Dört Halife Döneminde Devlet Yönetimi' konulu söyleşi düzenlendi.

KMÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Güzel, KMÜ konferans salonunda düzenlenen söyleşide, dört halife döneminde üç kıtaya hakim olmuş bir ülkenin yönetiminin söz konusu olduğunu belirtti.

Güzel, İslam dininin yönetime bakış açısı ile ilgili olarak "İslam dini için yönetim anlayışı olmazsa olmazdır. Şimdi o dönemin yönetim tarzının ne olduğu konusunda arayışa girersek kendimizi yormuş oluruz. Çünkü o dönemin yönetim anlayışı günümüz yönetimleri ile uygun değildir. Nevi şahsına münhasır bir durumdur" tespitinde bulundu.

Siyasi yapının dinamik bir olgu olduğunu, zamana ve şartlara göre değişebileceğini vurgulayan Güzel, şunları kaydetti:

"Kuran-ı Kerim'in öngördüğü siyasal ilkelere baktığımızda hürriyet, adalet, ehliyet, istişare gibi kavramlara özellikle vurgu yapıldığını görmekteyiz. Peygamber Efendimizin vefatından önce kendisinin yerine birisini tavsiye etmemesi Kuran-ı Kerim'e de dönemin toplumsal yapısına da uygun bir davranıştı. Peygamberimiz kendisinden sonra devleti yönetecek kişiyi bilerek ashab-ı kiramın kararına bıraktı. Seçim, biat ve istişare metotlarını temel kabul ederek önce Hz. Ebubekir, daha sonra da sırasıyla Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali yönetime gelmiştir."