KMÜ'de "Düşünceler ve Kavramlar" semineri

KMÜ'de "Düşünceler ve Kavramlar" semineri
KMÜ'de "Düşünceler ve Kavramlar" semineri
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İslami İlimler Fakültesi'nde, düşünceler ve kavramlar semineri düzenledi.İslami İlimler...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İslami İlimler Fakültesi'nde, düşünceler ve kavramlar semineri düzenledi.

İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Güzel, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Konferans Salonunda düzenlenen seminerde, ismet kavramının sözlükte engel olmak, yasaklamak, gelebilecek zararları bertaraf edip korumak gibi farklı anlamlara geldiğini belirtti.

Kur'an-ı Kerim'de ismet sıfatının açıkça zikredilmediğini dile getiren Güzel,  şunları kaydetti:

"İsmet kavramı dolaylı olarak on üç ayette geçiyor. Korumak, kurtarmak, Allah'a sarılmak, tutunmak, iffetli olmak manalarında kullanılıyor. Fakat buna karşın bu ayetlerde doğrudan Peygamberlerin ismetine temas edilmiyor. Kur'an'da, Peygamberlerin nübüvvet görevi verilmeden önce korunmuş olduklarını doğrudan ifade eden ibarelere rastlanmaz ancak nübüvvet öncesi hallerini tasvir eden bazı açıklamalar mevcuttur."

Güzel, peygamberlerin günaha düşmelerinin ya da bunun karşılığı olarak azabı hak etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Peygamberler, günah işleselerdi, şahitlikleri de kabul edilmezdi ki, bu durumda risaletlerinin bir anlamı kalmazdı. Onlar günah işleselerdi onlara uymak zorunluluğumuzdan bizim de onları örnek almamız gerekirdi ki; bu durum bizim de günaha düşmemize sebep olurdu" dedi.


  ETİKETLER:

  spor

  ,

  Konferans

  ,

  kültür