KMÜ'de gençler için sağlık paneli

KMÜ'de gençler için sağlık paneli
KMÜ'de gençler için sağlık paneli
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜBESYO) ile Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜBESYO) ile Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 'Gençler İçin Sağlık' konulu panel düzenlendi.

KMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Tekin, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda, düzenlenen panelde, sporun yalnızca zamanı geldiğinde ve ihtiyaç duyulduğunda değil, sağlık için bir amaç olarak görülmesi ve sürekli olarak yapılması gerektiğini söyledi.

KMÜ Sosyoloji Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Psikolog Hakan Yalçın, 'Stresi Algılama ve Yönetme' konulu sunum gerçekleştirdi.

Yalçın, strese bakış açımızı değiştirmek ve stressiz bir yaşam olamayacağını görmek hedefiyle bu sunumu hazırladığını belirterek, "Stres uyum sağlamamızı gerektiren herhangi bir değişikliktir. Bu değişiklik, fiziksel yaralanma gibi olumsuz bir durum olabilirken çok sevdiğimiz biriyle karşılaşmak gibi olumlu bir durum da olabilir" diye konuştu.

Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü Personeli Suzan Yenigün ise 'Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri ve Aile Hekimliği' hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Yenigün, sağlık hizmetlerinin genel anlamda insan sağlığına zarar veren çeşitli etmenlerin yok edilmesi, hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesi, bedensel ve ruhsal yetenek ve becerileri azalmış olanların rehabilite edilmesi gibi hizmetlerden oluştuğunu dile getirerek, Karaman'daki birinci basamak sağlık hizmetleri ve aile hekimliği uygulamaları ile ilgili veriler paylaştı.

Panelde son olarak BESYO öğrencileri tarafından sigara bağımlılığı ve günümüzde stres algılamaları konusunda tiyatro oyunları sergilendi.