KMÜ'de kişilerarası etkili iletişim eğitimi

KMÜ'de kişilerarası etkili iletişim eğitimi
KMÜ'de kişilerarası etkili iletişim eğitimi
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Personel Daire Başkanlığı tarafından 'Kişiler Arası İlişkiler' konulu hizmet içi eğitim...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Personel Daire Başkanlığı tarafından 'Kişiler Arası İlişkiler' konulu hizmet içi eğitim düzenlendi. 

KMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Araştırma Görevlisi Umut Çil, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans salonundaki eğitimde, kişilerarası iletişim için öncelikle kişinin kendini tanıması gerektiğine söyledi.

Kişinin kendisiyle iletişimi ne kadar sağlıklı ise diğer kişilerle de iletişiminin o kadar açık, başarılı ve etkili olacağını dile getiren Çil, şunları kaydetti:

"İletişim sürecinde kişilerarası karşılıklı güven, birbirini tanıma, karşılıklı hoşlanma olmalı. Kişilerarası iletişim sürecinde kişisel, durumsal, sosyo-kültürel bariyerler vardır. İletişim süresinde insanların nereden başlayacağını bilmesi, konuşurken doğal ve açık düşünceli, destekleyici olması, yargılayıcı olmadan yapıcı eleştirilerde bulunarak kararlı davranması çok önemlidir."

Seminerde, kişilerarası iletişim modeli, ilişki tipleri, kişilerarası ilişkilerin önündeki bariyerler, iletişimi daha etkin kılan etmenler, kişilerarası iletişimde temel davranış biçimleri, iletişim çatışmalarını çözmenin yolları gibi konular ele alındı.