KMÜ'de "Ortadoğu" konulu panel

KMÜ'de "Ortadoğu" konulu panel
KMÜ'de "Ortadoğu" konulu panel
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu ile KMÜ Sosyal Ekonomik ve Politik...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu ile KMÜ Sosyal Ekonomik ve Politik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde " Ortadoğu " konulu panel düzenlendi. 

Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arif Behiç Özcan, KMÜ konferans salonunda yaptığı konuşmada, Ortadoğu'nun zor bir bölge ve dünyanın çok önemli coğrafyalarından biri olduğunu vurguladı.

Ortadoğu'nun hem etnik hem dini bakımdan dünyanın en renkli bölgelerinden birisi olduğunu belirten Özcan, bu coğrafyada otuz kadar etnik grup, pek çok din ve mezhep bulunduğunu dile getirdi.

KMÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sayın ise bölgede yüzlerce yıldır var olan kardeşliğin şu an yerini kavgalara bıraktığını belirtti.

 Sayın, karikatür olayları nedeniyle Avrupa 'da 15 kişinin ölümünün batılılarda yarattığı tepkiye nazaran aynı gün Suriye 'de 200 Müslüman'ın ölümünün bile Müslüman coğrafyasında benzer bir tepkiye yol açmadığını söyledi.