KMÜ'de Türk Dış Politikasında Ortadoğu paneli

KMÜ'de Türk Dış Politikasında Ortadoğu paneli
KMÜ'de Türk Dış Politikasında Ortadoğu paneli
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu ve Gençlik İnisiyatifi Öğrenci Topluluğu  işbirliğinde 'Türk Dış Politikasında Ortadoğu' konulu panel düzenlendi.

KMÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sayın, KMÜ İİBF Prof. Dr. Kemal Esengün Konferans salonunda düzenlenen panelde, Ortadoğu'nun kavramsal olarak bir Avrupa yaklaşımı olduğunu söyledi. 

Sayın, uluslararası ilişkilerin ise yaşanan yoğun gündem nedeniyle sürekli değişkenlik arz ettiğine dikkat çekti. 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Özşahin ise Ortadoğu'nun gündeme 2000'li yıllardan sonra girdiğini dile getirdi.

Türkiye'nin Ortadoğu algısının yakın dönemde değiştiğini ifade eden Özşahin, "Avrupa Birliği'ne üyelikte yaşanan sorunlar da bu algıyı etkiledi. Türkiye AB'den beklediğini bulamadı ve haksızlık adaletsizlik duygusu yaşadı. Batı ile bozulan ilişkiler doğrultusunda Türkiye'ye açılan alan Ortadoğu oldu ve bu bölgeye yönelme arttı" diye konuştu.