KMÜ'de "Yeni Dönem Türk Dış Politikası konferansı"

KMÜ'de "Yeni Dönem Türk Dış Politikası konferansı"
KMÜ'de "Yeni Dönem Türk Dış Politikası konferansı"
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Yeniler Öğrenci Topluluğu tarafından 'Yeni Dönemde Türk Dış Politikası' konulu panel...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Yeniler Öğrenci Topluluğu tarafından 'Yeni Dönemde Türk Dış Politikası' konulu panel düzenlendi. 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Çemrek, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlenen panelde, Türkiye'nin genel dış politikası hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin dış politikasında, kendisini merkeze alarak bölgesel bir güç olmasını ortaya koyabilecek adımların atılması noktasında büyük değişimler yaşadığını belirten Çemrek, bu değişimlerle beraberinde siyaset, toplum ve politikadaki yapısal değişimleri de beraberinde getirdiğini vurguladı.

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine yeniden bir yöneliş beklediğini ifade eden Çemrek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin tarihsel bağlamda 150 yıldan fazla devam eden batılılaşma süreci söz konusu. Bu batılılaşma sürecini AB ile ilişkiler bağlamında ele aldığımızda Türkiye'nin üyesi olmak isteyip de tam üyelik alamadığı tek örgüt AB. Türkiye, AB önünde kazanmak istiyorsa Türk dünyasının hüküm sürdüğü bölgelerde etkinliğini arttırmalıdır. Fakat tam tersine Türkiye ne zaman AB önünde itibar kazandıysa Türk dünyasında etkinliğini yitirmiştir. Bu anlamda devam eden görüşmelerin olumlu bir seyir kazanması ve Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın da adımlar atması gerekiyor."