Kurban bayramına doğru

Kurban bayramına doğru
Kurban bayramına doğru
KARAMAN (AA) - Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Abdullah Kaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulundu.Kaya,...

KARAMAN (AA) - Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Abdullah Kaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı kapsamında kurulan satış ve kesim yerlerinin bayram öncesinde ve süresince denetleneceğini söyledi.

Gebe ve yeni doğum yapmış olan hayvanların alınmaması gerektiğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Karaman Valiliği tarafından belirlenmiş ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kontrol altında tutulan yerlerin dışındaki hayvan satış yerlerinden hayvanların satın alınmaması gerekmemektedir. Yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan ve pis kokulu ishali olan hayvanların alınmaması gerekiyor."

Hayvanlar kesim yerine eziyet etmeden taşınması uyarısında bulunan Kaya, "Kesim yerinin temiz olmasına dikkat edilerek hayvanlar uygun şekilde kontrol altına alındıktan sonra kesim yapılmalı. İç organlar kesimden hemen sonra çıkarılmalı. Sindirim organlarının çıkarılması esnasında et ve temiz sakatat üzerine içerik bulaştırılmamalı. Kurbanlık olarak kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpeleri İl Müdürlüğüne ve İlçe Müdürlüklerine getirilmemesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.