Madencilere küçükbaş hayvan dağıtımı yapıldı

Madencilere küçükbaş hayvan dağıtımı yapıldı
Madencilere küçükbaş hayvan dağıtımı yapıldı
KARAMAN (AA) - Ermenek'te "KOP Gelir Getirici Tarımsal Destekleme Projesi" kapsamında 680 maden işçisine küçükbaş hayvan dağıtımına başlandı.Projenin...

KARAMAN (AA) - Ermenek'te "KOP Gelir Getirici Tarımsal Destekleme Projesi" kapsamında 680 maden işçisine küçükbaş hayvan dağıtımına başlandı.

Projenin ikinci etap çalışmasında ilçe merkezi, köyler ve  Güneyyurt Beldesi'nde her madenciye 4 küçükbaş hayvan dağıtımı yapıldı. Dağıtım öncesi görevliler tarafından hak sahiplerine, hayvanların bakım beslenmesi ve bölgeye adaptasyonu konularında bilgilendirmeler yapıldı.

İlçe Tarım Müdürü Hasip Kedeleş, gazetecilere yaptığı açıklamada, dağıtılan koyun ve keçilerin teslim alınan tarihten itibaren en az 2 yıl süreyle satılamayacağını söyledi.

Küçükbaş hayvanlar, müdürlük personelince yılda en az iki defa kontrol edileceğini belirterek, "Hayvanların ölüm, kayıp veya çalınması durumunda teslim alınan kişi tarafından İlçe Tarım Müdürlüğü'ne 7 gün içinde bildirmesi gerekiyor. Bu hususlara uymayan kişiler, aldıkları hayvanların bedelini, 6183 sayılı amme alacakları kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde yasal faiziyle geri ödeyecekler" diye konuştu.

Projenin birinci etabında 157 madenci ile maden kazası sonrası hayatını kaybeden 18 maden işçisinin yakınlarından 89 kişiye el traktörü, 69 kişiye gebe düve, 3 kişiye küçükbaş hayvan, 3 kişiye 30 adet arılı kovan ve birer kişiye ise meyve bahçesi kurulumu, tel örgü sistemi ve gübre temini sağlanmıştı.