Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri

Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri
Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri
- Karaman'da anma törenleri kapsamında, 6 Aralık'ta anma etkinliği ve sema gösterisi düzenlenecek

KARAMAN (AA) - Karaman'da Mevlana'nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında 6 Aralık'ta anma etkinliği ve sema gösterisi düzenlenecek.

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, etkinliklerin 6 Aralık Pazar akşamı Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenecek sema gösterisi ile başlayacağını belirtti.

Hazreti Mevlana'nın, Konya'nın olduğu kadar Karaman'ın da önemli değerlerinden biri olduğunu ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti:

"Hazreti Mevlana, Belh'ten çıktığı yolda ilk olarak Karaman'a yerleşmiştir. Daha sonra Selçuklu Sultanının ısrarıyla annesini, ağabeyini ve çocuğunu Karaman'da bırakarak Konya'ya gitmiştir. Bu yüzden vuslat törenlerinin Karaman'da başlaması önemlidir. Her yıl olduğu gibi yine 6 Aralık tarihinde bu anlamlı geceyi vatandaşlarımızla yaşayacağız. Uluslararası Mevlana Vakfı, tasavvuf musikisi eşliğinde sema gösterisi sunacak. Piri Reis Kültür Merkezi'nde saat 19.30'da başlayacak etkinliğimize tüm hemşehrilerimizi davet ediyoruz."