Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 787. yıl dönümü

Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 787. yıl dönümü
Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 787. yıl dönümü
- Mevlana'nın ailesiyle Karaman'dan Konya'ya göç etmesinin 787. yıl dönümü dolayısıyla temsili uğurlama töreni düzenlendi

KARAMAN (AA) - Mevlana Celaleddin Rumi'nin ailesiyle Konya'ya gidişinin 787. yıl dönümü dolayısıyla Karaman'da temsili uğurlama töreni düzenlendi.

Aktekke Kent Meydanı'ndaki programda Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Grubu gösteri sundu. Konya Ramazan Danış Tiyatrosu sanatçıları, Mevlana ve ailesinin Karaman'dan Konya'ya göç etmesini canlandırdı.

Karaman  Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mevlana'nın  dünya ve Karaman için önemli değer olduğunu söyledi.

Mevlana'nın annesi Mümine Hatun'un mezarının Karaman'da olduğunu hatırlatan Çalışkan, şunları kaydetti:

"Bu meydanın hemen yanındaki Medar'ı Mevlana Camisi, Hazreti Mevlana ve ailesinin Karaman'da ikamet etmeleri için yaptırılan yapıdır. Bugün Mevlana'nın gözünün nuru Mümine Hatun, bu camide dinlenmektedir. Onun için bu kutlamaların buradan başlamasını önemsiyoruz. Her yıl kendisini ve ailesini temsili olarak Konya'ya uğurluyoruz. Yüreğimizde, gönlümüzde, yaşamımızın içinde, her zaman bizimle. Bize en güzel emanetini teslim etti. Bu kadim şehir, bu kadim millet, onun bu emanetlerine her zaman sahip çıkacak. Buradan dünyaya sevgi ve hoşgörü yayılıyor. Her zaman Hz. Mevlana'yı sevgi ve minnetle anacağız."

 Programa Karaman Valisi Murat Koca, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Akış, Mevlana'nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ve vatandaşlar katıldı.