Muğlu'dan üreticilere dane kaybı uyarısı

Muğlu'dan üreticilere dane kaybı uyarısı
Muğlu'dan üreticilere dane kaybı uyarısı
KARAMAN (AA) - Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, hububatta hasat döneminin yaklaştığı bu günlerde üreticilerin dane kaybına karşı biçerdöver...

KARAMAN (AA) - Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, hububatta hasat döneminin yaklaştığı bu günlerde üreticilerin dane kaybına karşı biçerdöver operatörlerini sıkı takip edip olumsuz durumlarda uyarmalarını istedi.

Muğlu, yaptığı yazılı açıklamada, hububat hasadında dane kaybının ülke ve Karaman ekonomisine çok büyük zarar verdiğini belirtti.

Çiftçilerini tarlalarındaki ürünü biçtirirken biçerdöverin arkasında bıraktığı sapları ve desteleri kontrol etmelerini isteyen Muğlu, şunları kaydetti:

"Dane çok döküldüğünde üreticiler operatörleri uyarsınlar. Önceden hasatta dane kaybı yüzde 10'larda olurdu. Bu şimdi gelişen teknoloji ve sıkı denetimler sonucunda yüzde 2'lere kadar düştü. Bizim temennimiz hiç kayıp olmaması. Sıkı denetim ve uyarılar kayıpları en aza indirecektir. Üreticilerimiz uyarılarını dikkate almayan biçerdöver operatörlerini odamıza ve Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine şikayet edebilirler."


  ETİKETLER:

  teknoloji

  ,

  Kayıp

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  denetim

  ,

  ülke

  ,

  Karşı