Öğrendikleriyle Osmanlıca gazete çıkarıyorlar

Öğrendikleriyle Osmanlıca gazete çıkarıyorlar
Öğrendikleriyle Osmanlıca gazete çıkarıyorlar
- Karaman'da öğrenciler seçmeli olarak gördükleri Osmanlı Türkçesini öğrenerek "Gülnihal" isimli aylık gazete çıkarmaya başladı - Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdiresi Kaya: - "İnsanların tarihini öğrenebilmesi için Osmanlıcayı bilmesi gerektiğine inanıyorum" - Meslek dersleri öğretmeni Ever: - "Amaç öğrencilerin geçmişle bağlarını kurarak, geleceklerini daha iyi inşa etmelerini sağlamak"

KARAMAN (AA) - MURAT ÖZÜNAL - Karaman'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, seçmeli ders olarak gördükleri Osmanlı Türkçesini öğrenerek "Gülnihal" isimli aylık gazeteyi çıkarmaya başladı.

Güncel olayların ve okul içi gelişmelerin haberleştirildiği Gülnihal'in çıkarılmasındaki amaç, öğrencileri Osmanlıca öğrenmeye teşvik etmek.

Okulun müdiresi Alime Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ders gören öğrencilerin rahat bir şekilde Osmanlı Türkçesini okuyabildiğini dile getirdi.

Gazetenin Osmanlıcanın öğrenilmesinde öğrencilere yardımcı olacağını vurgulayan Kaya, "Geçmiş bir fiil olarak bitmişlik ifade etse de olay ve olgular açısından toplumların geçmişleri, gelecekleri kadar mühimdir. İnsanların tarihini öğrenebilmesi için Osmanlıcayı bilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Osmanlıca dersinin Milli Eğitim Şurası'nda anadolu liselerine tavsiye edildiğini ifade eden Kaya, "Biz de bu bültenin gençlerimizin Osmanlıca öğrenmek istemeleri için bir başlangıç olacağına inanıyorum. Bu bültene katkıda bulunan öğrenci ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Amaç, öğrencilerimizi Osmanlıca öğrenmeye sevk etmek ya da yönlendirmek için bir başlangıç oluşturmak" diye konuştu.

- Geçmişi öğrenmeye yardımcı olacak

Meslek dersleri öğretmeni Adem Ever ise şubat ayında gazetenin ilk baskısını yaptıklarına dikkati çekerek, "Gazete, öğrencilerin geçmişle bağlarını kurarak, geleceklerini daha iyi inşa etmelerini sağlayacak. Bilinçli bir toplum olmanın temelinde geçmişini tanımanın da önemini biliyoruz. Bu yüzden öğrencilerimize bu noktada yardımcı olmak adına böyle bir çalışma yaptık" ifadelerini kullandı.

- Bu çalışma öncülük edecek

Gazetenin zorlu ve sıkıntılı bir sürecin sonunda çıkarıldığına işaret eden Ever, "Ancak bu çalışma daha sonra yapılacak çalışmalara öncülük etmesi, bir yol açması açısından bizim için çok önemli. Osmanlıca dersi seneye zorunlu ders olacak. Hem derslere katkı sağlaması açısından hem de bu düşüncemizin gerçekleşmesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Osmanlı Türkçesi öğrenen öğrenciler de gazetenin dil eğitiminin yanı sıra geçmişi öğrenmeye yardımcı olacağına inandıklarını söyledi.