Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası
Organ Bağışı Haftası
- Karaman'da organ bağışı yapan aileler ile organ nakli sayesinde sağlığına kavuşan hastalar bir araya geldi

KARAMAN (AA) - Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından "3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası" nedeniyle düzenlenen programda, organ bağışı yapan aileler ile organ nakli sayesinde sağlığına kavuşan hastalar bir araya geldi.

Karaman Valisi Murat Koca, Karaman Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen programda, organ bağışında bulunan ailelere teşekkür etti.

Herkese sağlıklı günler dileyen Koca, şunları kaydetti:

"Verme konusundaki gösterdiğimiz tereddüdü acaba kendimiz, yakınımız ihtiyaç duyduğunda aynı hassasiyeti gösterecek miyiz. Verelim, vermeyelim çeşitli yerde inanç veya başka sebep olabilir verme konusunda belki tereddüt duyabiliriz. Bir yakınımız ihtiyaç hissettiğinde kapı kapı dolaşırız. Organ bağışının önemi herhalde burada ortaya çıkıyor. Organ bağışı yapan herkese teşekkür ediyorum. Eskiye kıyasladığımız zaman organ bağışı katlanarak yükseliyor ama olması gerekenin oldukça altında."

Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Karaman Genel Sekreteri Dr. Ayhan Erenoğlu da İslam dinine mensup bir toplum olduğunu ve organ bağışı konusunda Diyanet ile işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Organ nakli konusunda empati yapılmasının önemine değinen Erenoğlu, "Bir yakınımızın organ nakline ihtiyacı olduğunda bizler ne duruma düşeriz, neler yaşarız  düşüncesini taşırsak bu konuda yaklaşımımız daha olumlu olacaktır" şeklinde konuştu.

- "Yaşım 58 değil 28"

2010 yılında geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucunda 22 yaşındaki bir genç kızdan kendisine kalp nakli yapılan Ercan Çalışkan da kendisinin 58 değil 28 yaşında olduğunu belirtti. 

Kapı kapı gezerek organ bağışının önemini anlattığını aktaran Çalışkan, şöyle konuştu:

"Ben 58 yaşındayım. İkinci baharımı yaşadığım hayatta 28 yaşına gireceğim. Organ başında bulunalım mı bulunmayalım mı herkesin kafasında bu var. Dünyada organ bağışı konusunda bir numarayız ama kadavra konusunda son sıradayız. 22 yaşındaki bir genç kardeşimiz trafik kazası geçiriyor ve onun organı bana kısmet oluyor. iki yıl organ bekledim cihaza bağlıydım. Ben bir söz verdim gücümün yettiğince ulaşabildiğim her kapıya giderek organ bağışını anlatıyorum."

Konuşmaların ardından organ bağışında bulunan ailelere plaketleri takdim edildi.