TOKİ Karaman'da emekliler için 400 konut yapacak

TOKİ Karaman'da emekliler için 400 konut yapacak
TOKİ Karaman'da emekliler için 400 konut yapacak
KARAMAN (AA) - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, "Emekliye İkinci Bahar Projesi" kapsamında Karaman'a 400 konut inşa edileceği...

KARAMAN (AA) - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, "Emekliye İkinci Bahar Projesi" kapsamında Karaman'a 400 konut inşa edileceği bildirildi.

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaptığı yazılı açıklamada, emekli vatandaşların uygun imkanlarla  ev sahibi olmaları için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Karaman'da 400 konut inşa edileceğini belirtti.

 Konutlar için TOKİ'nin ilgili bankalar aracılığıyla ile ön talep toplayacağını ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti:

"Emekli vatandaşlarımıza yönelik yapılacak olan konutlara, TOKİ'den konut satın almamış olan ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmayan, kendisine eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda ev kaydı( tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmayan, aylık hane geliri 3 bin 500 liranın altında olanlar başvuru yapabilecekler. Bu çerçevede emekliler kimlik kartlarını gösterip, 500 lira bedelle ilgili bankalara başvurularını gerçekleştirebilecekler. Ön taleplerin toplanmasının ardından başvuruların konutlardan fazla olması halinde 'hak sahibi belirleme kurası' çekilerek, konutlardan almaya hak kazanan emekliler belirlenecek. Hak sahibi olamayan emeklilerin başvuru bedelleri kendilerine iade edilecek. Konut belirleme kurasının ardından da emeklilerle sözleşme imzalanacak. Başvurular 9-30 Aralık tarihleri arasında yapılacak."

 Karaman'da emekliler için yapılacak olan konutların sayısının TOKİ tarafından ilk etapta 400 olarak belirlendiğinin altını çizen Çalışkan, "Bu sayı emekli vatandaşlarımızın ön talepleri doğrultusunda artırılabilecek. Ayrıca Piri Reis Vadisi ve İşçi Konutlarında taleplerin açılması için görüşmelerimiz sürüyor. Taleplerin açılması halinde gerekli duyuruları yapacağız" ifadelerini kullandı.