Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "2015 yılında özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri alanında sağlayacağımız destek 1 milyar lira olacak"

KARAMAN (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "2015 yılında özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Bakanlık olarak sağlayacağımız destek 1 milyar lira olacak" dedi.

Elvan, Türk Telekom'un Karaman'da başlattığı "Akıllı KenTT" projesinin lansmanında yaptığı konuşmada, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı,  İstanbul boğazına yapılacak 3 katlı geçiş tüneli projesinin İstanbul'un trafik sorununun çözümüne yönelik tasarlandığını söyledi.

Bugün de "Akıllı KenTT" projesi ile Türkiye 'de bir ilkin gerçekleştirildiğini ifade eden Elvan, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ilk kez entegre bir akıllı kent uygulamasını Karaman'dan başlatıyoruz. Dünyada özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri alanında inanılmaz bir gelişme, değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Biz ülke olarak, vatandaşlar olarak, birey olarak bu değişim ve dönüşüme ne kadar hızlı ayak uydurabilirsek ülkemizin de illerimizin de bölgemizin de dünya ölçeğindeki rekabet gücü o ölçüde artacaktır. O yüzden Bakanlık olarak gelişmelerin yakın takipçisiyiz. 2015 yılında özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Bakanlık olarak sağlayacağımız destek 1 milyar lira olacak. Çünkü bu alanda Türkiye'nin altyapısının daha da geliştirilmesini arzu ediyoruz."

Son 1 yılda Türkiye'de önemli bir resmin ortaya çıktığını belirten Bakan Elvan, geniş bant abone sayısının 33 milyondan 42 milyona ulaştığını, e-devlet uygulamalarında 1 yılda abone sayısında yüzde 23'ün üzerinde bir artış yaşandığını anlattı.

Elvan "Akıllı KenTT" uygulamasına ilişkin de şunları söyledi:

"Akıllı bir kent kuruyoruz. Bu akıllı kent tasarruf sağlayacaktır, belediyenin, valiliğin, tüm kamu kurum ve kuruluşların daha etkin ve verimli çalışmasını sağlayacaktır. Daha az para harcayarak daha çok iş yapma imkanını ortaya koyacaktır. Bir akıllı kentten sadece belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşları istifade etmeyecek, vatandaşlarımız istifade edecek. Örneğin herhangi bir sağlık problemi yaşandığında, ambulansın sistemine trafiğin sistemini uyarlayan bir sistem geliştirildi."

Proje kapsamında geliştirilen su tasarrufu, verimli çöp toplama, elektrik tasarrufu gibi uygulamalar hakkında bilgi veren Elvan, "Trafikle ilgili geliştirilen uygulamayla, dünyadaki uygulamalar dikkate alındığında özellikle akıllı kavşaklarda kaza oranlarının yüzde 65 azaldığı söyleniyor. Şimdi Karaman'da akıllı kavşak uygulamasını başlattık. Trafiğin akışına göre sistem kendini entegre edip, ne zaman yanacağının kararını kendisi veriyor" diye konuştu.