18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
KARS (AA) - Sarıkamış'ta 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.İlk tören, Sarıkamış Allahuekber...

KARS (AA) - Sarıkamış'ta 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

İlk tören, Sarıkamış Allahuekber Şehitleri Anıtı'na çelenk sunulması ve Kaymakam Muhammed Gürbüz'ün şeref defterini imzalamasının ardından, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Sarıkamış Halk Eğitimi Merkezi salonunda, Sarıkamış İmam Hatip Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam edildi.

Burada, 9. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı personeli Muhabere Üsteğmen Murat Sağbaş, günün anlam ve önemini anlatan konuşmasında, Çanakkale Savaşları'nın vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi.

Çanakkale'de kahraman Mehmetçiğin, tarih sahnesine çıkan ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile destan yazdığını vurgulayan Sağbaş, "Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta Çanakkale ve kurtuluş savaşı olmak üzere Kore'de, Kıbrıs'ta terörle mücadelede ve vazifeleri başında hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir. Kutladığımız bu anlamlı zafer gününde kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz" diye konuştu.

Program, Sarıkamış İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan, Çanakkale Savaşları'nda Anadolu insanın fedakarlığını, yaşanan olayları anlatan ve duygulu anlar yaşanmasına neden olan "İsimsiz Kahramanlar" adlı tiyatroyla sona erdi.

Törenlere, Kaymakam Gürbüz, 9. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetgin, Belediye Başkanı Göksal Toksoy, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.