19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
KARS (AA) - AK Parti Kars İl Başkanı Ali Şakir Yurdakoş, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.Yurdakoş,...

KARS (AA) - AK Parti Kars İl Başkanı Ali Şakir Yurdakoş, 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yurdakoş, mesajında, Türkiye tarihinin hem zorlu hem çok ihtişamlı özel bir tarih olduğunu belirtti.

Özellikle 20. yüzyılın başlarında yaşanılan ve millet açısından hakikaten dönüm noktası olan milli mücadelenin çok önemli tarihi bir hadise olduğunu kaydeden Yurdakoş, mesajında şunları aktardı:

"Osmanlı Devleti'nin zayıflayarak eski gücünü kaybetmesi neticesinde, çeşitli bahanelerle yurdumuzun dört bir yanı bazı devletler tarafından işgale uğrayınca, malum olduğu üzere Samsun'dan başlayarak Anadolu'nun kilit noktalarında toplantılar, kongreler, mitingler yapılarak kurtuluş bilinci yerleştirilmeye çalışılmıştır. 19 Mayıs 1919'da başlayan bu süreç, milli mücadele sürecidir. Var olmak ya da olmamak arasındaki ince çizgide devam eden istiklal mücadelesi, her yönden büyük bir yoksulluk ve perişanlık içerisinde devam etti. Anadolu halkının bağımsızlığı hedef belirleyerek destansı bir mücadeleyle büyük zaferi kazandı. İşte bu kadar önemli bir tarihin, yakın geleceğimizin yöneticileri ve idarecileri olacak olan gençlere, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal tarafından bayram olarak armağan edilmesi gerçekten çok anlamlıdır."