19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
KARS (AA) - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Sarıkamış ilçesinde düzenlenen törenle kutlandı.Tören, Gaziler...

KARS (AA) - 19 Mayıs  Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Sarıkamış ilçesinde düzenlenen törenle kutlandı.

Tören, Gaziler Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ali Koçak'ın çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Ardından Koçak, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında,  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasında atılan ilk adımın 19 Mayıs 1919 tarihinde yaşandığını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk 'ün Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 96. yıl dönümünün gururunu yaşadıklarını ifade eden Koçak, şunları kaydetti:

"19 Mayıs, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde tarih sahnesinde emperyalist güçler karşısında yüce Türk milletinin şaha kalkışıdır. Türk genci Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Atatürk'ün değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Unutmayınız ki sizler, Atatürk'ün eserlerinin temel taşısınız. Sözde değil bu özde duygularla Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyor, siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum."

Daha sonra İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından Gençlik Haftası münasebetiyle düzenlenen tenis, masa tenisi, liseler arası masa tenisi, kurumlar arası voleybol, liseler arası voleybol ve atletizm yarışmalarında dereceye girenler, protokol üyelerince kupa, madalya ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

Törene, Kaymakam Muhammed Gürbüz, Belediye Başkanı Göksal Toksoy, 9. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Bülent Soner, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.