31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü

31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü
31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü
KARS (AA) - Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Karaçanta, mesajında, 31...

KARS (AA) - Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Karaçanta, mesajında, 31 Martın Azerbaycanlı vatandaşların ve tüm Türk dünyasının unutmaması gereken bir gün olduğunu belirtti.

Bu tarihin 1918 yılında Ermenilerin Azerbaycan 'da binlerce insanı acımasızca katledildiği yılları ifade eden anlatan sembol gün olduğuna dikkati çeken Karaçanta, şunları kaydetti:

''Bu sembol gün tam 95 yıl önce bir millete uygulanan insanlık dışı soykırımı anlatmaktadır. Azerbaycan neredeyse 1 asırdır pek çok kez ve pek çok yerde soykırıma maruz kalmasına rağmen ve bunları gösteren binlerce belge , görüntü ve fotoğraflar olmasına rağmen birçok ülkenin bu konuda sessiz kalması çok üzücüdür. Azerbaycan'ın  milli lideri Haydar Aliyev'in 26 Mart 1998 tarihli yazısı ile Azerbaycan parlamentosu tarafından, Azerbaycan'da yaşanılan toplu katliamların anısına 31 Mart günü 'soykırım günü' olarak ilan edilmiştir."

Karaçanta, açıklamada, Soykırım Kurbanlarını Anma Gününde soykırım kurbanlarına Allah'tan rahmet diledi.


  ETİKETLER:

  Azerbaycan

  ,

  Belediye

  ,

  İlan

  ,

  belge