AK Parti Kars Milletvekili adayı Uçum:

AK Parti Kars Milletvekili adayı Uçum:
AK Parti Kars Milletvekili adayı Uçum:
- "Muhtarlar Meclisi, Başkanlık Sistemi'nin temel taşı olacak"

KARS (AA) - AK Parti Kars Milletvekili adayı Mehmet Uçum, partisinin il başkanlığınca  Türkiye 'de ilk kez Kars'ta kurulan "Muhtarlar Meclisi"nin, Başkanlık Sistemi'nin temel taşı olacağını söyledi. 

İl Kültür Müdürlüğü salonunda yapılan ilk Muhtarlar Meclisi toplantısına, AK Parti Kars İl Başkan Yardımcısı Adem Çalkın, AK Parti Kars milletvekili adayları Mehmet Uçum, Selahattin Beyribey, Ensar Erdoğdu, ilçe belediye başkanları, Gençlik Kolları Başkanı Tolgahan Reis ile mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Uçum, burada yaptığı konuşmada, Muhtarlar Meclisi'nin Türkiye'de ilk kez AK Parti Kars İl Başkanlığı tarafından kurulduğunu belirterek, "Muhtarlar Meclisi, Başkanlık Sistemi'nin temel taşı olacak. Biz daha seçilmeden Kars meclislerini kurduk ve şu anda sizlerle birlikte Muhtarlar Meclisi'nin ilk toplantısını yapıyoruz. Bazıları konuşur, bazıları yazar ama bizler yaparız. Bu toplantı da bunun kanıtıdır" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin artık eski tarz siyaset anlayışıyla, uzaktan temsil siyasetiyle yönetilemeyeceğini belirten Uçum, şunları kaydetti:

"Türkiye artık halkın devreye girmediği ve egemen olmadığı bir devlet şekliyle yönetilemez. Biz bugün Kars'ta bunun ilk adımını atarak Muhtarlar Meclisi kurduk. Bu toplantı gelecekte çok anlamlı bir tarih olacak. Kars, Türkiye'deki birçok ilklerin yaşandığı bir şehir olmuştur. Bugün de Kars'ta Başkanlık Sistemi'yle birlikte hem bütün yerel iradelerin şekillenmesiyle hayata geçecek, milli egemenliği kağıt üzerinde olmaktan çıkartıp gerçekten hayata geçirebilecek halkın yürüyüşünün başlangıcı atılmıştır."

Muhtarlar Meclisi'nin muhtarların istediği şekilde çalışacağını vurgulayan Uçum, her ilçenin koordinatör seçmesi, bu koordinatörlerin de toplantı tarihleri arasında talepleri toplaması önerisinde bulundu.

Beyribey de köylerinin veya mahallelerinin sorunlarını çözmek için Meclis'te günlerce sıra bekleyen ve vekil peşinde koşan muhtarların olmayacağını vurgulayarak "Artık bundan böyle siz kalkıp Ankara 'ya bizim ayağımıza gelmeyeceksiniz, tam tersi biz sizin ayağınıza geleceğiz" dedi.