AK Parti Kars Milletvekili Uçum:

AK Parti Kars Milletvekili Uçum:
AK Parti Kars Milletvekili Uçum:
-''7 Haziran'dan sonra sudan bahanelerle sistematik olarak devreye sokulan terör ve şiddetin hedefi, Türkiye'yi Ortadoğu kaosu içine çekmek. Amacı da ülkemizin doğusunda ve güneyinde iç ve dış bölgesel egemenlikler oluşturmaktır''

KARS (AA) -  AK Parti Kars Milletvekili Mehmet Uçum, ''7 Haziran'dan sonra sudan bahanelerle sistematik olarak devreye sokulan terör ve şiddetin hedefi, Türkiye 'yi Ortadoğu kaosu içine çekmek. Amacı da ülkemizin doğusunda ve güneyinde iç ve dış bölgesel egemenlikler oluşturmaktır'' dedi.

Uçum, gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde ülkeyi siyasi olarak zayıf düşürmek, devlet pratiklerinde zaaf yaratmak için operasyonlar yapıldığını söyledi.

Küresel post sömürgeci güçlerin Türkiye'ye ilişkin bu yüzyıldaki planını hayata geçirmek için uygun koşulların oluşturulmak istendiğini belirten Uçum, ''Ne yazık ki bu planı hayata geçirmeye çalışan yeni emperyalistler ülke içi bazı güçleri de kullanıyor. Ülkemizde ve Kars'ta 7 Haziran'dan sonra sudan bahanelerle sistematik olarak devreye sokulan terör ve şiddetin hedefi Türkiye'yi Ortadoğu kaosu içine çekmek, amacı da ülkemizin doğusunda ve güneyinde iç ve dış bölgesel egemenlikler oluşturmaktır. Bu strateji ülke karşıtı gayri-milli bir özelliğe sahiptir. Uluslararası ve küresel güçlerin, post-sömürgecilerin Türkiye'ye yönelik hesaplarının bir parçasıdır'' diye konuştu.

Türkiye toplumunun, Türk, Kürt, Müslüman, muhafazakar, modernist gibi tüm dinsel, dilsel, etnik ve coğrafi kimlikleriyle bir bütün olarak davranma iradesini ortaya koyacağını ve bu oyunları bozacağına dikkati çeken Uçum, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu inançla her türlü terör ve şiddeti nefretle kınıyorum. Şimdiye kadar şehit olan görevlilerimize ve hayatını kaybeden sivil yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve dayanma gücü diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diyorum. Ülkemize, toplumumuza ve demokratik bütünlüğümüze karşı yürütülen bu terör ve şiddet pratiğinde bu ülkenin insanlarını kullanarak yok olmalarına sebebiyet veren tüm terör ve şiddet yapılarını lanetliyorum. Halklarımızın bağrında açılan bir yaradır. Bütün bunlar gözetilerek tüm sivil toplumu terör ve şiddete karşı çıkmaya çağırıyorum. Toplumumuzu terör ve şiddeti tasfiye etmek için terör örgütü kimliğini öne çıkararak Kürtlerin demokratik temsili yerine onları gayri milli stratejilerde kullanma noktasına gelen PKK 'nın silahı bırakması için aktif tutum almaya davet ediyorum. İnanıyorum ki demokratik siyaset halkın gücüyle terör ve şiddet siyasetini kesin yenilgiye uğratacaktır.''