Asırlık köyde "son yemek"

Asırlık köyde "son yemek"
Asırlık köyde "son yemek"
- Artvin Barajı'nın koruma sahasında kaldığı için istimlak edilen Yusufeli ilçesine bağlı Havuzlu köyünde kalan 3 aile, tarihi yüzyılları aşan köylerinde, ocaklarını son yemekler için yaktı - Köylülerden 94 yaşındaki Hasan Şimşek: - "Doğup büyüdüğümüz, acımızı, sevincimizi yaşadığımız köyümüzden, evimizden anılarımızı bırakarak ayrılmak hiç de kolay değil" - Havuzlu köyü muhtarı Cellat: - "Bizim için kuşaktan kuşağa yaşanılan bu topraklardan ayrılmak kolay değil ama Çoruh Nehri'nin boşa akmaması, değerlendirilmesi de çok önemli"

KARS (AA) - HÜSEYİN DEMİRCİ - Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapılan Artvin Barajı koruma sahasında kalan köylerden biri olan Havuzlu'da ocaklar tarihi köyde pişecek son yemek için yakıldı.

Yusufeli ilçesine 30 kilometre mesafede Çoruh Nehri üzerine yapılan Artvin Barajı'nın su tutmasıyla heyelan tehlikesine karşı koruma sahasında kaldığı için istimlak edilen asırlık köylerden Aşağı Sebzeciler, İnanlı ve Havuzlu'da, vatandaşlar eşyalarını toplayarak bir bir ayrıldı. 

Boşaltılan köylerden 120 haneli Havuzlu'da kalan son 3 aile de tüm geçmişlerini geride bırakarak ayrılacakları köyleriyle vedalaşma hazırlıklarını tamamladı. 

AA ekibinin köyde kalan ailelerin ayrılışına tanıklık ettiği köyde, ocak ve fırınlar son yemek için yakıldı. Köyün en genç   kuşağı küçük çocukların da bulunduğu aileler, yoğurdukları hamurlarla fırın ve ocaklarda ekmeklerini pişirdi ve yörenin en leziz yemeklerinden yaptı. 

-"Kolay değil ama ülke için yapmak zorundayız" 

Son gün de olsa asırları aşan alışkanlıklarının hiç bitmeyecekmiş gibi sürdüğü köyde, en hüzünlü bakışlar köyün en yaşlılarına aitti.

Bir asra yaklaşan yaşamında doğup büyüdüğü köyle vedalaşmak zorunda kalan 94 yaşındaki Hasan Şimşek, bunun kolay olmasa da bir gereklilik olduğu görüşünde. 

Doğal kaynakların ülke yararına kullanılmasının önemli olduğunu ifade eden Hasan Dede, düşüncelerini şu sözlerle aktardı: 

"Doğup büyüdüğümüz, acımızı, sevincimizi yaşadığımız köyümüzden, evimizden anılarımızı bırakarak ayrılmak hiç de kolay değil ancak barajların yapılmasıyla üretilen elektriğin ülkemize daha çok faydası varsa biz bunu yapmak zorundayız."

Hasan Dede, kendilerini mağdur olarak görmediklerini, devletin herkese hakkını verdiğini de belirterek, barajın ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu. 

-Büyükşehirlere göç ettiler 

Havuzlu Köyü Muhtarı Ali Cellat da baraj projesi kapsamında, köyleriyle beraber İnanlı ve Aşağı Sebzeciler köylerinin de heyelan tehlikesi nedeniyle istimlak edildiğini  kaydetti. 

Bölgede köylülere ait araziler, meyve ağaçları, zeytinlikler, evler, arsa ve diğer yapıların tamamının bedeli ödenerek kamulaştırıldığını ve bir süredir kalan insanların köyleri tahliye etiğini anlatan Cellat, şunları söyledi: 

"Bizim için kuşaktan kuşağa yaşanılan bu topraklardan ayrılmak kolay değil ama Çoruh Nehri'nin boşa akmaması, değerlendirilmesi de çok önemli. Baraj bölgesindeki köylerimiz bu nedenle tahliye ediliyor. Bu manada son olarak Havuzlu'da kalan 3 aile de evlerini boşaltıyor. Köylerini terk eden vatandaşlarımız, genelde akrabalarının yaşadıkları Eskişehir, Bursa ve İstanbul 'a göç ediyorlar. Devletimizin kararı bu yönde, herkese hayırlı olsun." 


  ETİKETLER:

  Artvin

  ,

  İstanbul

  ,

  Yemek

  ,

  Aile

  ,

  Arsa

  ,

  göç

  ,

  ülke

  ,

  tahliye

  ,

  genç

  ,

  koruma

  ,

  Karşı