Atlara dere molası

Atlara dere molası
Atlara dere molası
- Kars'ın Selim ilçesinde, tarımda ve yük taşımada kullanılan atlar, sıcak hava nedeniyle günde 3 kez dereye sokularak serinletiliyor

KARS (AA) - Hava sıcaklığının 30 dereceye ulaştığı Selim ilçesinde, tarımda ve yük taşımakta kullanılan atlar, sahiplerince serinlemeleri için sokuldukları derede ilginç görüntüler oluşturdu.

Atlarının sıcaktan dolayı çatlamasını veya güçsüz düşmesini önlemek isteyen vatandaşlar, atlarını günde 3 defa derede sokuyor. Dereye giren atlar adeta suyla oynuyor .

At sahiplerinden Tolga Döşkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atların gün boyu güneşin altında bulunduğunu anlattı. 

Sıcaktan bunalan atlarını ancak "yüzdürerek" serinletebildiklerini belirten Döşkaya, "Köylülerin vazgeçemeyeceği tek hayvan attır. Hayvan sahipleri,  hayvanlarını serinletmek için çeşitli yöntemler buluyor. Atlar sıcağı pek sevmez. Hem sivrisinekler rahatsız eder hem de terledikleri zaman huysuzlaşıyor. Bizde atlarımızı bu olumsuzlardan korumak için köyümüzün önünden geçen derede günde 3 defa yüzdürüp yıkıyoruz" dedi.

Bir diğer at sahibi Batuhan Döşkaya da atların sıcak havadan daha fazla etkilendiğini aktardı. 

Döşkaya, bu anlamda köylerinden geçen derenin kendileri için büyük bir nimet olduğunu vurgulayarak, "Atlar soğuk suda yüzmeyi, yürümeyi, yıkanmayı çok seviyor. Bir insan gibi suyun keyfini yaşıyor. Hava sıcaklıkları, normal düzeye gelinceye kadar derede yüzmeye devam edecekler" şeklinde konuştu. 


  ETİKETLER:

  Hava

  ,

  zaman

  ,

  sıcak