Ayakkabı tamirciliği zamana direniyor

Ayakkabı tamirciliği zamana direniyor
Ayakkabı tamirciliği zamana direniyor
KARS (AA) - Gelişen teknolojiyle tutunamayan mesleklerden biri olan ayakkabı tamirciliği zamana direniyor.Sarıkamış ilçesinde ayakkabı tamirciliği...

KARS (AA) - Gelişen teknolojiyle tutunamayan mesleklerden biri olan ayakkabı tamirciliği zamana direniyor.

Sarıkamış ilçesinde ayakkabı tamirciliği yapan Cavit Arslan Benzer (54), yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasına ayakkabı tamirciliğinin de girdiğini söyledi.

Birçok meslek dalında makine üretiminin yaygınlaşması beraberinde bazı sorunları da getirdiğini belirten Benzer, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 40 yıldır bu mesleği yapıyorum. Son zamanlarda vatandaşların ucuz ayakkabı tercih etmesi bu sektörün yok olmasına neden oluyor. 10 liraya ayakkabı alan biri 5 liraya tamir ettirmiyor, ayakkabıyı atıyor, gidip yenisini alıyor. Kaliteli ayakkabı yani 150 liralık ayakkabı giyse 15-20 lira tamirine verebilir. Seri imalatla piyasaya sürülen ucuz mallar, Çin malları bu durumun hasıl olmasına yol açtı. Dolayısıyla ayakkabı tamirciliği de yok olmak üzere. Mesleği ileride sürdürecek çırakta yetişmediği için mesleğimiz gün geçtikçe eski değerini yitiriyor. Genç nesiller bu meleği sevip benimsemedi. Bu sanatı öğrenmek istemedi. Şimdi ben bir çırakla bu mesleği devam ettirmeye çalışıyorum. Bizden sonra kimse ayakkabı tamircisi maalesef bulamayacak."


  ETİKETLER:

  Çin

  ,

  Ucuz

  ,

  Ayakkabı

  ,

  lira

  ,

  genç