Azerbaycan halkının Milli Kurtuluş Günü

Azerbaycan halkının Milli Kurtuluş Günü
Azerbaycan halkının Milli Kurtuluş Günü
KARS (AA) - Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, "Bugün Azerbaycan Cumhuriyeti halkı zor günleri arkada bırakarak Milli Lider Haydar...

KARS (AA) - Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, " Bugün Azerbaycan Cumhuriyeti halkı zor günleri arkada bırakarak Milli Lider Haydar Aliyev'in siyasal çizgisiyle gerek ülke içinde, gerek bölgesel ve uluslararası düzeyde başarılı bir devlete sahip olmanın haklı gururunu yaşamaktadır" dedi.

Süleymanlı, 15 Haziran Azerbaycan halkının Milli Kurtuluş Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, büyük bedellerle 1991 yılında devlet egemenliğini yeniden gerçekleştiren Azerbaycan'ın, bağımsızlığının ilk yıllarında bir dizi önemli siyasal, toplumsal ve ekonomik sorunlarla karşılaştığını, özellikle de Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ savaşının etkisiyle devlet olarak zor dönemler yaşadığını anımsattı.

1993 yılına doğru ülke içi kaos ortamının iyice ilerlediğini, toplumun huzurunu bozan gelişmelerin en ileri boyutlara vardığını hatırlatan Süleymanlı, şunları kaydetti:

"Gelişmelerin ciddiyeti karşısında toplumun önde gelen aydınları, bilim adamları, sanat ve edebiyat çevrelerinin saygın temsilcileri, ortaya çıkan kargaşaya son vermek ve toplumsal mutabakatı sağlayarak hukuk devletinin yeniden inşası için Azerbaycan halkı, ardından o dönemde Nahçivan Özerk Cumhuriyeti yönetiminde bulunan büyük lider Haydar Aliyevi Bakü'ye davet etmiştir. Yoğun ısrar ve talep sonucunda Aliyev 9 Haziran 1993 yılında Nahçivan'dan Bakü'ye gelerek ciddi risklere rağmen, halkın kurtuluş misyonunu cesurca üstlenmiştir. Bu süreçte Aliyev hem yılların politikacısı olmanın tecrübeleri hem de Azerbaycan toplumunda yüzyıllardır yerleşmiş aksakallık gelenekleriyle kısa süre içinde devam etmekte olan ülke içi kaos ortamını kontrolü altına almış, toplumsal mutabakatı sağlamayı başarmıştır. Gelişmeleri takiben dönemin devlet temsilcilerinin yoğun talebiyle 15 Haziran 1993 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Konseyine  başkan seçilmiştir. İşte bu tarih, onurlu Azerbaycan halkının hafızasına 'Milli Kurtuluş Günü' olarak yerleşmiştir.''

1997 yılından itibaren Azerbaycan halkı tarafından kutlanan Milli Kurtuluş Gününe ve 1998 yılında ülke parlamentosu tarafından resmi devlet statüsü verildiğine değinen Süleymanlı, "Azerbaycan halkı zor günleri arkada bırakarak, Aliyev'in siyasal çizgisiyle gerek ülke içinde, gerek bölgesel ve uluslar arası düzeyde başarılı bir devlete sahip olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. 1993 yılından 1996 yılına kadar Aliyev'in bağımsız, cesur ve dengeli politikalarıyla ülke içinde istikrarı sağlama yönünde devam eden süreç, bu tarihten itibaren kalkınma ve refaha erişme istikametinde siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda kapsamlı çalışmalara dönüşmüştür" diye konuştu.