Azerbaycan'daki 20 Ocak katliamının 25. yıl dönümü

Azerbaycan'daki 20 Ocak katliamının 25. yıl dönümü
Azerbaycan'daki 20 Ocak katliamının 25. yıl dönümü
- Kars'ta, 20 Ocak katliamının 25. yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi

KARS (AA) - Azerbaycan'da, 1990'da yaşanan ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen 20 Ocak katliamının 25. yıl dönümü dolayısıyla Kars'ta anma töreni düzenlendi.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Akif Pektaş ve Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı ile davetliler katıldı.

Törende konuşan Süleymanlı, 20 Ocak katliamından önce Azerbaycan halkının toprak bütünlüğünü korumak için harekete geçtiğini belirterek, Sovyetler Birliği'nin bu durumdan çekinmeye başladığını söyledi.

Süleymanlı, 19 Ocak'ı 20 Ocak'a bağlayan gecede Sovyet birliklerinin Bakü'ye girdiğini ve katliama başladığını ifade eden Süleymanlı, "Elinde silah olmayan insanlara ateş açmaya ve katletmeye başladılar. Neticede 2 gün içinde en az 140 kişi öldürüldü, 700 kişi yaralandı ve 800'den fazla kişi de gözaltına alındı. 200'ye yakın kişiden haber alınamadı" dedi.

Katliamda çok sayıda masum insanın öldürüldüğünü dile getiren Süleymanlı, "Yoldan geçen insanlara ateş açmışlar. İnsanlar öldürüldü, katledildi. Bu olaylar Türkiye genelinde de protesto edilmiş, Kars'ta da tepkiler gösterilmiş" diye konuştu.

Törende, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Kars Temsilcisi ve yazar Murat Şanlı, 20 Ocak şehitleri için yazdığı şiiri okudu.


  ETİKETLER:

  Azerbaycan

  ,

  Türkiye

  ,

  haber

  ,

  Kamu

  ,

  Protesto

  ,

  yazar

  ,

  silah