"Bayram kültürü yeni nesillere nakledilmeli"

"Bayram kültürü yeni nesillere nakledilmeli"
"Bayram kültürü yeni nesillere nakledilmeli"
- Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tunç: - "Batılılar bizdeki sıcak insan ilişkilere, birbirimizle hemhal olmamıza şaşırırlar. Bu kültürün devam etmesinin en önemli harcı bayramlardır. Bunlar sosyal zenginliktir, kültürdür, en büyük güçtür. Bu zenginliği geleceğimiz olan çocuklara anlatmalıyız" - "(Kurban kesiminin çocuklar üzerinde etkisi) Belirli bir yaşa erişmemiş çocuğun kurban kesimini görmesi psikolojik açıdan onu olumsuz etkiler ama anneler ve babalar 7 yaşından sonra çocuğa mutlaka hem bayramın hemde kurban kesiminin bilgisini vermelidir"

KARS (AA) - Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serhat Tunç, bayramların önemli bir kültürel zenginlik olduğunu belirterek, bu zenginliğin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi. 

Tunç, Kurban Bayramı ve kurban kesiminin çocuklar üzerinde etkileri konusunda AA muhabirine yaptığı açıklamada, dini bayramların önemli bir kültürel zenginlik olduğunu dile getirdi. 

Kurban Bayramı'nın "kurban kesme ibadetinin çocukların psikolojisini olumsuz etkilediği" gibi bir yaklaşımla tüm yönleriyle yaşanmasından uzaklaşılmaması gerektiğine işaret eden Tunç, şunları söyledi: 

"Çocuklar, Kurban Bayramı'nın anlamını yaşamaktan uzaklaştırılmamalıdır. Batılılar bizdeki sıcak insan ilişkilerine, birbirimizle hemhal olmamıza şaşırırlar. Bu kültürün devam etmesinin en önemli harcı bayramlardır. Bunlar sosyal zenginliktir, kültürdür, en büyük güçtür. Bu zenginliği geleceğimiz olan çocuklara anlatmalıyız. Çünkü kültürümüz ve ailenin, kurban bayramına yüklediği anlam ve bayramı nasıl yaşadığı çok önemlidir. Çünkü çocuklar rol modeli alarak büyür. Birlik beraberlik duygularının yaşanması, sevginin paylaşımı, ailenin sosyokültürel değerlerinin benimsenmesi çocuklara örnek olma açısından çok önemlidir."

-Kurban ibadeti iyi anlatılmalı 

Tunç, bununla birlikte kurban kesiminin 7 yaşın altındaki çocuklarda henüz soyut düşünme kavramı gelişmediği için onların yanında yapılmaması gerektiği uyarısında da bulundu. 

Çocuklar için anlayamadığı şeylerin, belirsizliği ve beraberinde korkuyu getirdiğini anlatan Tunç, şunları kaydetti: 

"Çocuklarda gerçeklik duygusu ve soyut düşünme 7 yaşından sonra başlar ve böylece kültürel öğrenme ön plana çıkar. Anneler ve babalar yedi yaşından sonra çocuğa mutlaka hem bayramın hemde kurban kesiminin bilgisini vermelidir. Çocuklara, kurbanın ibadet olduğu en etkili şekilde tatlı bir üslupla özellikle hikaye yoluyla anlatılmalıdır. Böylece çocuğun canlılara merhamet duygusu da zarar görmez. Allah'ın emri olduğunu düşünerek kabul etmesi kolaylaşır. Aileleri tarafından yeterli bilgiyi alan çocuk, duruma birlik ve beraberlik olarak bakar."