Bisikletiyle dünya turuna çıktı

Bisikletiyle dünya turuna çıktı
Bisikletiyle dünya turuna çıktı
- Danimarkalı bisikletçi, iki ay önce çıktığı dünya turu kapsamında Kars'ın Sarıkamış ilçesine ulaştı

KARS (AA) - Danimarkalı bisikletçi, iki ay önce Estonya'dan başladığı dünya turu kapsamında 5 bin kilometre pedal çevirerek Kars'ın Sarıkamış ilçesine geldi.

Estonya'dan iki ay önce yola çıkan Thomas Madsen (25), Letonya, Litvanya, Belarus, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan ve Gürcistan'dan sonra Erzurum'a, oradan da Sarıkamış'a ulaştı.

Yaklaşık 5 bin kilometre pedal çeviren Madsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bisikletle dünya turunu 4 yıldır hayal ettiğini,  gerekli plan ve programları yaptıktan sonra da tura başladığını söyledi.

Bisikletle yolculuğun yorucu ancak bir o kadar heyecanlı ve zevkli geçtiğini anlatan Madsen, "Günde ortalama 80-100 kilometre pedal çeviriyorum. Tabii hava şartlarına, arazi yapısına göre bu aşağı düşebilir, yukarı çıkabilir. Yol güzergahında dinlenmek ve yemek ihtiyacını karşılamak için ucuz ve temiz otelleri tercih ediyorum" dedi.

Türkiye 'nin çok güzel olduğunu belirten Madsen, şöyle devam etti:

"Erzurum'dan Kars'a doğru yol aldım, Sarıkamış'ta mola verdim. Harika bir doğası var. Bundan sonra Azerbaycan, Ermenistan Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan hattını devam ettirerek, turu Avustralya'da tamamlamak istiyorum. Hedefim bu zorlu turu 1,5 yılda tamamlamak. Bisiklet tutkunlarına, doğaseverlere böyle uzun parkurları tavsiye ederim, mutlaka denesinler."

Sarıkamış Allahuekber Şehitleri Anıtı'nda mola veren Madsen, bisikletinin kontrollerini yaptıktan sora Kars'a doğru yoluna devam etti.