Bitkin halde bulunan kurt, tedaviye alındı

Bitkin halde bulunan kurt, tedaviye alındı
Bitkin halde bulunan kurt, tedaviye alındı
- Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yol kenarında bitkin düşen kurt, Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne götürüldü

KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde yol kenarında bitkin halde bulunan kurt, tedaviye alındı.

Acısu mevkisinde bitkin halde bir kurdu gören vatandaşlar, durumu yetkililere bildirdi. Bunun üzerine, bölgeye gelen KuzeyDoğa Derneği, Kars Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ve jandarma ekipleri, önlem aldı.

Kurt, zarar vermemesi için veteriner Ayşegül Çoban tarafından tüfekle uyuşturucu iğne atılarak, bayıltıldı. Ardından aracın bagaj kısmına konulan kurt, Kars Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne götürüldü.

KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Acısu mevkisinde çöp dökülmesinden dolayı yaban hayvanlarının sıkça bulunduğunu belirterek, daha önce de bir ayıya tren, bir kurda  araba çarptığını söyledi.

Vatandaşların ihbarı üzerine, Acısu'ya geldiklerini anlatan Çoban, şunları kaydetti:

"Şu anda kurdun neden yürüyemediğini bilmiyoruz. Burada veteriner hekimimiz özel tüfekle kurda uyuşturucu iğne yapmak suretiyle geçici bir süre bayılttı. Kars Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleriyle kurdu Kars'a götürüyoruz. Orada hocalarımız gerekli hazırlıkları yaptı, kurdu bekliyorlar. Burada kurdun felçli ya da değişik hastalığı var mı veya araç mı çarptı, neden böyle olduğu yapılacak muayeneden sonra ortaya çıkacak."