BTK ve TANAP projeleri

BTK ve TANAP projeleri
BTK ve TANAP projeleri
- "İster ulaşım, ister petrol, ister enerji nakli anlamında büyük ulaşım koridorlarının Türkiye üzerinden geçmesi, Türkiye'yi dünyada güçlü hale getiriyor. Bu görünümden rahatsız olanlar da bunlar olmasın diye olağanüstü bir gayret sarf ediyor"

KARS (AA) - AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, BTK ve TANAP gibi uluslararası ulaşım ve enerji nakil hatları projelerinin Türkiye büyük güç katan projeler olduğunu belirterek, bu görünümden rahatsız olanların, projelerin hayata geçmemesi için olağanüstü gayret sarf ettiğini söyledi. 

Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin (BKTK), kardeş olan Türkiye ve Azerbaycan ile Gürcistan'ı, Orta Asya ile Avrupa'yı, ticari olarak birbirine bağlayan çok önemli bir proje olduğunu belirtti. 

Projenin öneminin bugün Rusya ile yaşanan krizden bağımsız olarak büyük öneme sahip olduğuna işaret eden Arslan, şunları kaydetti: 

"Demiryolu, kapıdan kapıya giden bir ulaşım türüdür, dolayısıyla hiçbir zaman karayolu ile tır taşımasıyla kıyaslanamaz. Zaten olağanüstü avantajları var. Bakü-Tiflis-Kars çok önemli bir projedir. Biz de Azerbaycan ile bu projenin bir an önce bitirilmesi konusunda gerçekten olağanüstü bir gayret sarfediyoruz. Sayın Başbakanımızın, Azerbaycan ziyaretinde Bakü'deki toplantılarında Sayın İlham Aliyev ile özellikle yine en önemli proje olarak, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi gündeme geldi." 

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında tünellerin çok hızlı bir şekilde bitme aşamasına geldiğini, iç kaplamaların yapıldığını anlatan Arslan, çalışmaların eş zamanlı ilerlediği Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının 2016 yılında bitirileceğini belirtti.

Türkiye ile Azerbaycan işbirliğiyle ortaya çıkan bölgedeki bir diğer önemli projenin de Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) olduğuna işaret eden Arslan, şunları söyledi: 

"TANAP'ın da bir an önce bitirilmesi bizim için çok çok önemli. Siz ekonomik ve ticaret olarak ne kadar güçlüyseniz, başka ülkelere, bu anlamda ne kadar çok hizmet ediyorsanız o ülkeleri kendinize bağımlı hale getirirsiniz. O yüzden Türkiye TANAP'ı da Bakü-Tiflis-Kars'ı da bunun gibi büyük projeleri bitirdikçe Avrupa'nın ticaret erbabı içinde çok önemli bir partner olacak, Orta Asya'nın, Çin'in ticaret erbabı için de çok önemli bir partner olacak. Ticarette ne kadar güçlenirseniz, oranın ticaret erbabı sizden önce sizi savunuyor. O yüzden bu projeler Türkiye'yi güçlendiriyor. Dünyanın bu kadar gözünün Türkiye üzerinde olmasının sebebi de zaten bu. Büyük koridorların, ister ulaşım, ister petrol, ister enerji nakli anlamında büyük ulaşım koridorlarının Türkiye üzerinden geçmesi, Türkiye'yi Dünya'da güçlü hale getiriyor. Bu görünümden rahatsız olanlarda bunlar olmasın diye olağanüstü bir gayret sarf ediyor."