Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü
Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü
KARS (AA) - Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, Çanakkale Savaşlarının 100. yılını dolayısıyla mesaj yayımladı.Süleymanlı, mesajında,...

KARS (AA) - Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, Çanakkale Savaşlarının 100. yılını dolayısıyla mesaj yayımladı.

Süleymanlı, mesajında, Çanakkale Savaşlarının, kahramanlığın, azmin ve zaferin yeniden anlam kazandığı bir destan olduğunu belirtti.

Çanakkale Zaferinin Türk tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkati çeken Süleymanlı, mesajında şunları kaydetti:

"Bu büyük zafer, iki devlet ama bir millet olan Azerbaycan- Türkiye halkları için de ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bu zafer tarihin akışını değiştiren dünyanın en önemli zaferlerindendir. Vatan savunması için canlarını siper eden iki milletin, asil bir millet evlatları, yani Türkiye ve Azerbaycan halkları birlik, beraberlik ve dayanışma şuuruyla Çanakkale'yi geçilmez yapmışlardır. Çanakkale Savaşlarının 100. yıl dönümünde başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi sonsuz rahmetle anıyor, gazilerimizi minnetle yad ediyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum."