"Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu kompozisyon yarışması

"Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu kompozisyon yarışması
"Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu kompozisyon yarışması
KARS (AA) - Birlik Vakfı Kars Şube Başkanı Özgür Turhan, "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu kompozisyon yarışması düzenlediklerini bildirdi.Turhan,...

KARS (AA) - Birlik Vakfı Kars Şube Başkanı Özgür Turhan, "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu kompozisyon yarışması düzenlediklerini bildirdi.

Turhan, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı , Birlik Vakfı ve Milli Türk Talebe Birliği Federasyonu birliğinde "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu lise ve yaygın eğitim kurumları öğrencileri arasında düzenlenecek kompozisyon yarışmasına Kars'tan katılacak öğrencilerin 13 Şubat'a kadar eserlerini okul idarelerine teslim etmeleri gerektiğini belirtti.

Çanakkale Savaşı'nın, dünya tarihinin kaydettiği en önemli olaylardan birisi olduğunu ifade eden Turhan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Gerek sonuçları ve gerekse etkileri bakımından hem Türkiye 'de hem de dünyanın pek çok ülkesinde hala anılıp hakkında araştırmalar yapılmakta, makaleler ve kitaplar yazılmaktadır. Çanakkale Savaşı 1. Dünya Savaşı'nın gidişatını değiştirmiş, savaşın uzamasına neden olmuş, Türkiye'nin kurtuluşuna giden kaderi, büyük ölçüde bu savaşla çizilmiştir. Düzenlenmekte olan kompozisyon yarışması ile Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği olan çocuklarımızın ve gençlerimizin yakın tarihimizdeki en büyük kahramanlık ve fedakarlık destanı olan Çanakkale Zaferi'mizin 100. yılında, tarih bilincinin gelişmesi ve vatan sevgisi tazelenecektir."

Turhan, konuyla ilgili yarışma şartnamesinin il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderildiğini ayrıca Birlik Vakfı'nın "http://www.karsbirlikvakfi.org" internet adresinden de alınabileceğini belirtti.