Cıbıltepe, JAK timine emanet

Cıbıltepe, JAK timine emanet
Cıbıltepe, JAK timine emanet
- Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde son iki ay içerisinde yaralanan 150 kayakçı, jandarma ekiplerince kurtarıldı

KARS (AA) - Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde son iki ay içerisinde yaralanan 150 kayakçı,  Jandarma Arama Kurtarma (?JAK) timi tarafından kurtarılarak, hastanelere ulaştırıldı.

Türkiye 'nin önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan Cıbıltepe'de yaralanan veya kaybolan turistlere anında müdahale için birinci etap pistte 2 bin 300 rakımda konuşlanan 10 kişilik JAK timi, yabancı dil bilen ve usta kayakçılardan oluşuyor.

Toplam uzunlukları 30 kilometreyi bulan kayak pistlerinde kayakseverlerin sakatlanması veya herhangi bir kaza durumunda JAK timi, 5 dakika içinde en uzak bölgedeki olay yerine yetişiyor.

Gelen ihbarlar üzerine 2 kar motoruyla olay bölgesine ulaşan jandarma ekipleri, öncelikle durumu ağır olan tatilcilere ilk müdahaleyi yaparak, güvenli bir şekilde kızaklı sedyeyle oteller bölgesine getiriyor. Burada hazır bekletilen 112 Acil Servis ekiplerince alınan yaralı, çeşitli hastanelere ulaştırılıyor.

Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde konuşlandırılan JAK timi, yabancı dil bilen, usta kayakçı ve aynı zamanda dağ arama ve kurtarmada her türlü bilgi birikim ve ekipmana sahip ekipten oluşuyor.

Jandarma ekipleri, 1 Aralık'tan bu yana kayak yaparken düşmesi sonucu yaralanan 150 kişiye müdahale ederek, hastanelere ulaştırdı.

Kayak hocalarından Murat Tanyeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, JAK timleriyle kayak hocalarının dirsek teması halinde çalıştığını, insanların güvenliğini, sağlığını ilgilendiren her konuda JAK timlerinin anında müdahalede bulunduğunu söyledi.

İzmir 'den tatil için gelen kayakseverlerden Ayşe Abat da güvenle ve huzur içinde kayak yaptıklarını belirterek, "Jandarma timleri istediğimiz zaman bir telefonla yanımızdalar ve onların hizmetinden oldukça memnunuz" dedi.