Çiriş otunun toplanmasına başlandı

Çiriş otunun toplanmasına başlandı
Çiriş otunun toplanmasına başlandı
KARS (AA) - Sarıkamış'ta ilkbahar mevsimiyle dağlarda yetişen ve yöresel yemeklerde kullanılan çiriş otu, toplanmaya başlandı.Dağlık alanlarda...

KARS (AA) - Sarıkamış'ta ilkbahar mevsimiyle dağlarda yetişen ve yöresel yemeklerde kullanılan çiriş otu, toplanmaya başlandı.

Dağlık alanlarda yetişen çiriş otu, uzun süren kış mevsiminin ardından havaların ısınmasıyla köylüler tarafından toplanarak kent merkezindeki manav ve seyyar satıcılarda kilosu 2 liradan satışa sunuluyor.

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök, yaptığı açıklamada, her yıl nisan ayının ortalarından mayıs sonuna kadar toplanan çiriş otunun bahar aylarında sofraların vazgeçilmezi olduğunu söyledi.

İçinde büyük oranda C vitamini bulunan çiriş otunun insan vücuduna yararlı olduğunun tecrübe edildiğini belirten Gök, "Çiriş iki bin rakım yetişen adeta doğal besin kaynağı. Yöre halkı yıllarca kullanıp bunun çok faydasını görmüş. Özellikle ev hanımları, yaklaşık iki ay süreyle çirişin kavurmasını, etli yemeğini ve böreğini sıkça yapar. Ayrıca romatizmal ağrılara ve idrar yollarına iyi geldiği de biliniyor" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Ziraat

  ,

  kış

  ,

  kent