Cumhurbaşkanı Erdoğan Kars'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kars'ta
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kars'ta
-Erdoğan: (3) -"Çıkmış CHP ne diyor? İmam hatipleri kapatacakmış. Kayseri'ye gidiyor, 'Hayır ben böyle bir şey söylemedim' diyor. Sayın Kılıçdaroğlu, Müslüman, bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Bize bunu yutturamazsınız" -"HDP, 'Diyanet'i kaldıracağım' diyor. Sen bu milleti dinsiz mi sandın? Dini noktadaki kurumlarını koruma gayreti içinde olan bu millete sen ne zamandan beri böyle bakıyorsun? Bunlar dağda Zerdüştlük eğitimi veriyorlar"

KARS (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Çıkmış CHP ne diyor? 'imam hatipleri kapatacakmış. Kayseri'ye gidiyor, 'Hayır ben böyle bir şey söylemedim' diyor. Sayın Kılıçdaroğlu , Müslüman, bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Bize bunu yutturamazsınız" dedi.

Kars Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap eden Erdoğan, sağlıkta yapılan hizmetleri anımsatarak, artık herkesin istediği hastaneye gidebildiğini, istediği eczaneden ilacını alabildiğini ifade etti.

Erdoğan, "Yeni Türkiye, yeni anayasa, başkanlık sistemi" dediklerini, ancak diğer tarafta "klozet" diyen, gözünün önündeki tabelaları görmeyen, Diyanet İşleri Başkanlığı ile imam hatiplerle uğraşan bir muhalefet olduğunu söyledi.

HDP'nin, "Diyanet'i kaldıracağım" dediğini belirten, "Sen bu milleti dinsiz mi sandın? Dini noktadaki kurumlarını koruma gayreti içinde olan bu millete sen ne zamandan beri böyle bakıyorsun? Bunlar dağda Zerdüştlük eğitimi veriyorlar. Dağa kaçırdıkları o genç yavrulara Zerdüştlük eğitimi veriyorlar. Belgeler elimizde. Bunların ne İslam ile ne dinle yakından uzaktan alakası yok" diye konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ne diyor, HDP'nin Eş Başkanı, 'Taksim Kabemizdir' diyor. Bir zamanlar CHP de 'Kabe Arap'ın olsun bize Çankaya yeter' diyordu. Biz ne diyoruz: Bizim Kabe'miz Mekke'de. Farkımız bu. 7 Haziran bunun için önemli. Çünkü benim dindar Kürt kardeşim bunların arkasından gidemez, gitmemeli.

Benim Kürt kardeşim... Seni bunların sevdiğini mi sanıyorsun? Aldatıyorlar. Kendi adıma bunlara cevap vermekten hicap duyuyorum. Ama milletimin gerçekleri görmesi için bilmesi için mecburen bunları anlatıyorum. Çünkü bir Cumhurbaşkanı'nın görevi budur. Cumhurun başısınız, anlatacaksınız. 

Biz umutla, heyecanla, sevinçle milletimize kazandırdığımız hizmetleri, devam eden projeleri anlatıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı 10 bin Kütçe mealli Kur'an hazırlamış. Ben de bunu, gittiğim Güneydoğu, Doğu illerinde gösterdim. Ne diyor, terör örgütünün arkasında olduğu bu kişi, 'O bir vakfın hazırladığı mealdi. Diyanetin böyle bir şeyi yok.' Ertesi gün Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yaptı. Depoda Kürtçe mealli 10 bin Kur'an-ı Kerim var. Bunlar Güneydoğu Anadolu'ya, Doğu'ya gönderildi. 

Bundan bile rahatsız oluyorlar. Depoda bunlar gösterilince. Diyanet İşleri Başkanlığına bu defa nereden taktılar? Dediler ki 'Altındaki Mercedes'i satacağız, bununla kaynak oluşturacağız.' Neymiş bunun değeri 1 milyon... Yani bir trilyon. Ertesi gün sordum, dediler ki 320 bin 330 bin civarında. Bu ülkede Diyanet İşleri Başkanı'na bir Mercedes'i çok gören bu zihniyetin hepsinin çocuklarının ve kendilerinin altında yarış arabaları var, modern Mercedes'ler var. 

Arnavutluk yolculuğumda Diyanet İşleri Başkanımıza, 'Ben şu anda kullandığım zırhlı Mercedes'lerden bir tanesi size tahsis etmek istiyorum' dedim. Tevazu gösterdi, 'yok' dedi. Biz, o zırhlı Mercedes'i Diyanet İşleri Başkanımız'a tahsis ettik. 

Bizim Diyanet İşleri Başkanlığımız sadece Türkiye'nin değil, coğrafyanın adeta bir yönlendiricisi, rehberi gibi. Vatikan'ın Papa'sı İtalya'nın tahsis ettiği uçakla gidiyor uluslararası seyahatlerine. Biz de şu anda havuzumuzdaki uçaklardan bir tanesini, yurtdışına giderken Diyanet İşleri Başkanımız'a tahsis edeceğiz. Yani bizim 'Türkiye Cumhuriyeti' yazan uçakla gidecek. Ay yıldızımızın olduğu uçakla gidecek. İndiği hava limanlarında bunu görsünler. Orada sarığı ile cübbesiyle Diyanet İşleri Başkanımız'ın inişini görsünler. Bize bu yakışmaz mı? Bu millete bu yakışmaz mı? Ama bu HDP'nin başındakiler rahatsız oluyor."

-"Dinini, diyanetini öğrenmeyen bilmeyen bir nesil ne olur?"

"Din derslerini de kaldırıyorlarmış" ifadesini kullanan Erdoğan, "Ne diyorsunuz? 'Evet' diyen var mı? 'Hayır' diyenleri bir göreyim?" diye sordu. Kars'lılardan "hayır" yanıtını alan Erdoğan, "Maşallah. Öyleyse pazar günü bunlara bir cevap gerekmez mi? Dinini, diyanetini öğrenmeyen bilmeyen bir nesil ne olur? Kaybolur. Çıkmış CHP ne diyor? İmam hatipleri kapatacakmış. Kayseri'ye gidiyor, 'Hayır ben böyle bir şey söylemedim' diyor. Sayın Kılıçdaroğlu, Müslüman, bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Bize bunu yutturamazsınız" değerlendirmesinde bulundu.

-"Eşeği sağlam kazığa bağladık"

Eğitim sisteminde yapılan değişikliklere değinen Erdoğan, 4+4+4 sisteminin getirildiğini anımsatarak, "Eşeği sağlam kazığa bağladık" dedi. Daha önce 600 bin olan imam hatip öğrenci sayısının 60 bine düştüğünü kaydeden Erdoğan, şimdi ise bu rakamın 1 milyona ulaştığını söyledi. 

Kimseyi imam hatibe zorla göndermediklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Anne, baba evladını gönül rızasıyla gönderiyor. Sana ne? Niye rahatsız oluyorsun? Kızlarımızın başlarını açtılar mı? Kardeşlerim, ben imam hatip mezunuyum. Dört çocuğumun dördü de imam hatip mezunu. İki kızım, iki oğlum imam hatip mezunu. Ama kızlarım başörtülü olarak üniversiteye gidemediler. Oğlum, maalesef puanı yüksek olduğu halde burada istediği üniversiteye gidemedi. Tabii ki yurtdışına gönderdik. 

Binlerce yavrumuz yurt dışına gitti okudular. Orada da en güzel üniversiteleri bitirip geldiler. 'Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya' dediler. Bu muameleyi yaptılar. Şimdi bu yasaklar kalktı. Katsayı var mı? Yok."

(Sürecek)