Devlet Sanatçısı Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü

Devlet Sanatçısı Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü
Devlet Sanatçısı Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü
KARS (AA) - Kars Kuzey Doğu Gazeteciler Cemiyeti (KKDGC) 2. Başkanı Ercüment Daşdelen, Devlet Sanatçısı Aşık Murat Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl...

KARS (AA) - Kars Kuzey Doğu Gazeteciler Cemiyeti (KKDGC) 2. Başkanı Ercüment Daşdelen, Devlet Sanatçısı Aşık Murat Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Daşdelen, mesajında, Çobanoğlu'nun Kars'ı sadece Türkiye 'de değil dünyanın çeşitli ülkelerine tanıtan bir halk ozanı olduğunu belirtti.

Aşıklık geleneğinin bir parçası olan türkülü hikayeler anlatma konusunda da başarılı örnekler veren Çobanoğlu'nun, kendi türkülerinin yanı sıra usta malı türkülerini de genç kuşaklara aktardığını ifade eden Daşdelen, şunları kaydetti:

"1965'e kadar Devrani, 1967'ye kadar Yanani, ondan sonra da Çobanoğlu takma adını kullandı. 1968-1987 yılları arasında çıkardığı yirmiye yakın plak ve kaseti vardır. 2 tane de altın plağı bulunmaktadır. Kiziroğlu türküsünü tüm Türkiye'ye tanıtmıştır. Televizyon programlarında Karapapak ağzıyla söylediği türküleriyle herkesin beğenisini kazanarak aşıklık geleneği ve halk edebiyatına önemli katkılar sunmuş bir halk ozanımızdır."


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Türkiye

  ,

  kuzey

  ,

  genç