Devlet Sanatçısı Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü

Devlet Sanatçısı Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü
Devlet Sanatçısı Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü
KARS (AA) - Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem, Devlet sanatçısı Aşık Murat Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.Erdem,...

KARS (AA) - Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem, Devlet sanatçısı Aşık Murat Çobanoğlu'nun vefatının 10. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erdem, mesajında,  Arpaçay'a bağlı Koçköyü'nde dünyaya gelip ülkede aşıklık kültürünün gelişmesi için önemli katkıları olan Çobanoğlu'nun 10. yıl önce vefat ettiğini anımsattı.

Çobanoğlu'nun, yetiştirdiği birçok aşık ve kültür hazinesini zenginleştiren bir miras niteliğinde eserler bıraktığını ifade eden Erdem, şunları kaydetti:

"O, yaptıkları ve söyledikleriyle Aşık Şenlik, yakın dönemde kaybettiğimiz Aşık Şeref Taşlıova gibi gerçek bir üstat olduğunu göstermiş ve ustalarından aldığı birikimleri gönül coğrafyasından süzerek gelecek nesillere aktarmıştır. Ömrü vefa ettiğince Anadolu insanının duygularını ve hayata bakışını türkülerle, destanlarla, hikaye ve deyişlerle dile getiren bu büyük halk ozanımızı rahmet ve minnetle anıyorum." 


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Hikaye

  ,

  kültür

  ,

  vefat