Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Kars'ta

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Kars'ta
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Kars'ta
- Ala: "Başta Papa Francis olmak üzere Avrupa Parlamentosu bizim tarihimizi, ecdadımızı soykırım yapmakla itham ediyor, kararlar alıyor. Biz tehcir yaptık, tehcir. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir"

KARS (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Başta Papa Francis olmak üzere Avrupa Parlamentosu bizim tarihimizi, ecdadımızı soykırım yapmakla itham ediyor, kararlar alıyor. Biz tehcir yaptık, tehcir. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir" dedi.

Kars İl Özel İdaresine alınan araçların hizmete girmesi için düzenlenen törende konuşan Ala, KÖYDES Projesi'nin Türkiye 'de yürürlüğe konulduğu 2005 yılından itibaren köy, belde ve mezraların önemli sorunlarının çözüldüğünü açıkladı.

Türkiye'nin kalkınma zorunluluğunu taşıdığını vurgulayan Ala, "Bize biçilen rol sadece Türkiye içinde kalkınmak ve gelişmek değildir. Bizim başarımız bütün Ortadoğu 'yu, Orta Asya'yı, Balkanları etkiliyor. Onlarda Türkiye'de ne olup bittiğine bakıyor. O bakımdan sorumluluğumuz 780 bin kilometrekare içerisinde değil. Bunun farkında  olmalıyız'' diye konuştu.

Efkan Ala, sözlerine şöyle devam etti: 

"Başta  Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis olmak üzere, Avrupa Parlamentosu bizim tarihimizi, ecdadımızı soykırım yapmakla itham ediyor, kararlar alıyor. Biz tehcir yaptık, tehcir. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir. Ben şimdi buradan diyorum ki, siz buna 'soykırım' diyorsanız, gaz odalarına ne diyeceksiniz, gaz odalarına. Sizler insanları gemilere doldurdunuz ve Akdeniz'in ortasına bıraktınız da 'gidecek yer kalmadı nereye giderseniz gidin' dediniz. Hiçbir ülke kabul etmedi yine Devlet-i Ali Osmani onları kabul etti. Siz buna şükran duymayacaksınız da neye duyacaksınız? Onun için o aldığınız kararları, söylediğiniz sözleri aynen iade ediyoruz. Onun için kardeşlerim, biz sadece büyük devlet gibi davranmak yerine, büyük devlet olmak zorundayız. O bakımdan Türkiye 2023 hedeflerine de inşallah sizin desteğinizle ulaşacaktır. 2071 vizyonunu da yerine getirecektir."

Erzurum, Kars ve Ardahan'ın Kuzeydoğu Anadolu olarak kalkındırılması gerektiğini ve soğuğu, karı zenginliğe çevirme gayreti içine girdiklerini anlatan Ala, Doğu Anadolu Bölgesi'nde geniş meralarda hayvancılık yapılmasına rağmen et sektöründe marka değerinin yakalanamadığını kaydetti.

Ala, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

  "Biz burada, kardeşlerimle, el birliği içerisinde oraya gideceğiz, onları bulacağız ve 'gel kardeşim bizim coğrafyamız senin yapacağın işe en uygun coğrafyadır, biz de senin arkandayız' diyeceğiz ki gençlerimiz bulsun, burada çalışanımız da esnafımız da daha fazla gelir elde etsin. Köydeki kardeşimiz de daha fazla gelir elde etsin. Sadece 'bayramdan bayrama nasıl buradan hayvan götürürüm, satarım' diye bakmasın. Burada üretsin ve buradan Türkiye'ye satsın, ihracatını yapsın ve marka haline gelelim. Bunu zaten ancak elbirliğiyle yaparız. Erzurum, Kars, Ardahan, bunu havza birliğiyle böyle bir güçle yapabiliriz. Teker teker bunu yapamayız. El birliği, güç birliği de olduğunda başaramayacağımız bir iş olmaz. O bakımdan yüreklerimiz bir, geleceğimiz bir, ellerimiz de bir oldu mu meseleyi inşallah çözer yolumuza devam ederiz."

Konuşmaların ardından İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine alınan 38 araç, Efkan Ala ile Vali Günay Özdemir, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile davetlilerin kurdele kesmesiyle hizmete girdi.

Törenin sona ermesinin ardındanı Ala ve beraberindekiler, Kars Aşıklar Otağını ziyaret etti. Burada, Aşık Günay Yıldız, Ensar Şahbazoğlu ve Ilgar Çifçioğlu tarafından karşılanan Ala, aşıkların seslendirdiği türküleri dinledi. Ala ve beraberindekiler aşıklara bahşiş verdi.