Gaziler Günü

Gaziler Günü
Gaziler Günü
- Sarıkamış'ta 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi

KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla çelenk sunma töreni yapıldı.

Gaziler Günü dolayısıyla Sarıkamış Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenkler sunularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sarıkamış Şube Başkanı Osman Zekeriya Gül, törende yaptığı konuşmada, Türk ulusu için gazi ve şehit olmanın anlam ve öneminin çok büyük olduğunu belirtti. 

Türk ulusunun Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün etrafında kenetlenerek, onun rehberliğine inanarak bağımsızlığına göz dikenlere fırsat vermediğini ve bundan sonra da asla vermeyeceğini ifade eden Gül, şunları kaydetti:

"Bulunduğumuz coğrafya tarihin en kanlı savaşlarına, en karmaşık siyasi oyunlarına sahne olmuştur. Bu olumsuzluklar etrafımızda sürüp gidiyor. Böyle olmasına rağmen milletimiz ülkesini bir istikrar ve güven ortamı haline getirmeyi başarmıştır. Gazi yahut şehit olmaya hazır milyonlarca ferdiyle bu huzur, bu sükun sürecektir. Dün olduğu gibi bugün de aynı inançla, aziz vatanımızın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız."

Tören sonunda katılımcılar, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'hi ziyaret ederek, dua etti. 

Törene, Sarıkamış Kaymakam Vekili Erdinç Dolu, 9. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetgin, Belediye Başkanı Göksal Toksoy ile askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.