Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- AK Parti Kars Milletvekili adayı Uçum: "Biz halka düşman o kurumsal yapıları gerilettik. Halka düşman devlet pratiklerini elimizden geldiğince tasfiye ettik. Ama henüz daha halkın tam egemen olduğu devleti kuramadık. O yüzden bu seçim bir inşa seçimidir. Halkın devletini kurma yolunda bir tamamlama seçimidir"

KARS (AA) - AK Parti  Kars Milletvekili adayı Mehmet Uçum, "Biz halka düşman o kurumsal yapıları gerilettik. Halka düşman devlet pratiklerini elimizden geldiğince tasfiye ettik. Ama henüz daha halkın tam egemen olduğu devleti kuramadık. O yüzden bu seçim bir inşa seçimidir. Halkın devletini kurma yolunda bir tamamlama seçimidir" dedi.

AK Parti Milletvekili adayları Uçum, Selahattin Beyribey, Ensar Erdoğdu ve Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy,  Şehit Kemal Mutlu Caddesi üzerinde AK Parti seçim bürosu açılışına katıldı.

Akil İnsanlar Heyeti üyeliği de yapan Uçum, burada yaptığı konuşmada, 2015 seçiminin diğer seçimlerden çok farklı olduğunu belirterek, "Biz eski bir evi yıktık, hafriyatını aldık, yeni ev için temelleri kazdık ama ortada yeni ev yok. Yağmura karşı, kara, tipiye, borana karşı dayanıksız ve korumasızız. Biz halka düşman o kurumsal yapıları gerilettik. Halka düşman devlet pratiklerini elimizden geldiğince tasfiye ettik. Ama henüz daha halkın tam egemen olduğu devleti kuramadık. O yüzden bu seçim bir inşa seçimidir. Halkın devletini kurma yolunda bir tamamlama seçimidir" diye konuştu.

-"Hukuku değiştirmemiz lazım"

Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2002'den itibaren ülkede çok büyük bir gelişim ve değişim sağlandığını ve birçok sorunun çözüme ulaştığını vurgulayan Uçum, şunları kaydetti:

"Liderimizin önderliğinde Kürt sorununda, dindarlarımızın sorunlarında, başörtüsü, Aleviler, gayrimüslimlerin sorunlarında da sosyal adalet sorunlarında inanılmaz işler yaptık. Ama bu yaptığımız işleri yeterli görmüyoruz. Çünkü biz bu işleri darbecilerin getirdiği o anayasa çerçevesi içerisinde yaptık. O anayasa da bizim elimizi kolumuzu bağlamasına rağmen yaptık. O anayasa ve ona bağlı idari kurumların engellemesine rağmen yaptık. Emin olun şu anda idarede bize karşı iş yavaşlatma eylemi var. Daha dün hukuka aykırı bir biçimde ahlaksızca tahliye kararları tezgahlanıyor ve yeni darbeler planlanıyor. Bunlara izin verecek miyiz? İçinde bulunduğumuz durumun farkında olmalıyız. Biz hükümetiz, biz halka dayanan siyasi bir gücüz. Ama biz henüz daha o bürokrasiye, o hukuka egemen değiliz. Bunu unutmayın. Bizim o bürokrasiyi, o hukuku değiştirmemiz lazım. O yüzden 2015 seçimi bizim kader seçimimizdir, buna rutin bir seçim gözüyle bakmayın. Buna geleceğimizi kurma seçimi olarak bakın. Çocuklarımız için, torunlarımız için bakın."

-"Yeni anayasa şart"

Uçum,  2015'te oluşacak Meclis'te yeni anayasayı yapılmazsa birçok problemle karşı karşıya kalınacağını vurgulayarak, "Arkadaşlar bugün Türkiye meselesi Türkiye'nin meselesi olmaktan çıkmıştır, dünya meselesi haline gelmiştir. Çünkü, dünyada birçok güç Türkiye'ye karşı operasyon yapıyor. Bizim çok güçlü hale gelmemiz için bu anayasal sistemi kurmamız lazım. Unutmayın tek meşru gördüğümüz siyaset demokratik siyasettir. Demokratik siyaseti baskı almaya çalışanlar gayri meşrudur" şeklinde konuştu.

AK Parti Kars milletvekili adayları Selahattin Beyribey ve Ensar Erdoğdu da Kars'ın daha çok gelişmesi kalkınması için seçimlerden çok güçlü bir şekilde çıkılması gerektiğini belirterek destek istedi.

Konuşmaların ardından milletvekili adayları esnafı ziyaret etti.