Gönül Elçileri Projesi

Gönül Elçileri Projesi
Gönül Elçileri Projesi
- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen proje kapsamında, Kars'ta 200 bin fidanın dikimine başlandı - Vali Özdemir: "Karsımızın nefes alacağı bir mesire alanının, sosyal ve kültürel alanın oluşturulması çalışmalarının temelini attık"

KARS (AA) - Kars'ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Gönül Elçileri Projesi kapsamında "Bereket Ormanı" oluşturuldu.

Aile ve Sosyal Politikalar ile Orman ve Su İşleri bakanlıklarınca yürütülen proje kapsamında, Kars-Ardahan karayolundaki Karadağ mevkisinde, Orman İşletme Müdürlüğünden temin edilen 200 bin fidanın dikimine başlandı.

Vali Günay Özdemir ile eşi Nurcan Özdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu adına ayrılan fidanları toprakla buluşturdu.

Vali Özdemir, yaptığı konuşmada, Emine Erdoğan'ın ülke genelinde başlattığı "Bereket Ormanları" kampanyasını, Kars'ta yağış altında devam ettirdiklerini söyledi.

Kars'ta 10 yıl içinde güzel gelişmelerin yaşanacağına inandıklarını belirten Özdemir, şunları kaydetti:

"Çünkü bu bölgede Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız adına, özellikle evlenen çiftlerimiz adına hatıra ormanı oluşturuyoruz. Plaket verme yerine, fidan dikme şeklindeki projelerimiz devam edecek. Amacımız bu bölgenin ağaçlandırılması. 10 yıl sonra Karsımızın nefes alacağı, çocuklarınızla, torunlarınızla piknik yapabileceğiniz bir mesire alanının, sosyal ve kültürel alanın oluşturulması çalışmalarının temelini bugün atmış bulunuyoruz."

Vali Özdemir, bu faaliyete özellikle kadınların sahip çıkmasını istedi.

- "Bu yıl 2 milyon fidan dikeceğiz"

Orman İşletme Müdürü İbrahim Tanış da Kars'ta sadece 38 bin 500 hektar ormanlık alan bulunduğuna işaret etti.

Kars'ta orman varlığının artırılması için yoğun çalışılması gerektiğini anlatan Tanış, il genelinde bu yıl 2 milyon fidanın, müdürlüklerinin uygulama projeleri kapsamında toprakla buluşturulacağını bildirdi.

Tanış, ayrıca farklı tür ve boyda yaklaşık 50 bin fidanın, talep eden vatandaşların yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal ağaçlandırma faaliyetleri için dağıtılacağını kaydetti.

Etkinlikte, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ile eşi Figen Karaçanta, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan ile eşi Ayla Özcan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman ile kamu kurum müdürleri de fidan dikti.

Bu arada, fidan dikiminin ardından Vali Özdemir ve beraberindekiler, Orman İşletme Müdürlüğü personeliyle halay çekti.