Hocalı Katliamı'nın 23. yılı

Hocalı Katliamı'nın 23. yılı
Hocalı Katliamı'nın 23. yılı
ERZURUM (AA) - Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Hocalı Katliamı'nın 23. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.Karaçanta, mesajında,...

ERZURUM (AA) - Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Hocalı Katliamı'nın 23. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Karaçanta, mesajında, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinin Hocalı kentinde sahnelenen Ermeni vahşetinin, 21'nci asrın en büyük facia ve felaketlerinden biri olarak tarihe geçtiğini belirtti.

Dönemin Rus zihniyetinin, bu kıyımın gerçekleşmesinde önemli oranda payı, katkısı ve müdahalesi olduğunun bugün daha da netleştiğini bildiren Karaçanta, mesajında şunlara yer verdi:

"25-26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı, Ermeni azgınlığının ve acımasızlığının iğrenç yüzüyle karşılaşmış ve bu kapsamda soydaşlarımız ağır ve kanlı bir saldırıyla sarsılmıştır. 106'sı kadın , 63'ü çocuk , 70'ten fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycanlı kardeşimiz hunharca ve alçakça katledilmiştir. Türk milletine soykırımcı yaftası vurarak yıllardan beridir iftira, tezvirat ve kurmaca senaryolarla ülkemizi uluslararası toplum nezdinde zan ve töhmet altında bırakan Ermeni zihniyetinin gerçekleştirdiği cinayetlerini görmezden ve anlamazdan gelmesi insanlığın gördüğü en büyük çifte standartlardan birisidir. Bugün kardeş Azerbaycan topraklarının yaklaşık beşte birini işgali altında bulunduran Ermenistan, saldırgan ve tahrik gücü yüksek politikalarını sürdürmektedir."

Karaçanta, Türkiye 'nin toprak bütünlüğünü sorgulama cüreti gösteren ve her fırsatta düşmanlık duygularını sergilemekten kaçınmayan Erivan yönetiminin, yıllardan beri Azerbaycanlılara büyük eziyetler yaptığının bir hakikat olduğunu belirtti.