İran Azerilerine yapılan hakarete tepki

İran Azerilerine yapılan hakarete tepki
İran Azerilerine yapılan hakarete tepki
- Kars Ülkü Ocakları üyesi grup, İran hükümetini protesto etti

KARS (AA) - Kars Ülkü Ocakları üyeleri, İran devlet televizyonunda ülkedeki Azerileri aşağılayan sözlerin yer aldığı programa tepki gösterdi.

Kazımpaşa Caddesi üzerinde bir araya gelen grup, İran aleyhine çeşitli sloganlar atarak, atarak olayı kınadı.

Burada grup adına açıklama yapan Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Tolga Adıgüzel, Türk milletinin gönüller fetheden bu büyük millet olduğunu ve kimseyi hakir görmediği söyledi.

İran'da, 6 Kasım tarihinde devlet televizyonunda Azeri Türklerine hakaret edildiğini ifade eden Adıgüzel, şöyle konuştu:

"Söz konusu programda, Güney Azerbaycan Türkü bir çocuğun dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlemesi ve bu sebepten etrafına kötü koku yayılmasıyla ilgili bir sahneye yer verilerek, İran Türkleri açıkça aşağılanmıştır. Türk Milleti 'pasaklı, kirli ve bulundukları alanda bütün kötü kokuların kaynağı' gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Tebriz, Urmiye, Zengan, Erdebil, Meşgin, Marağa, Hoy, Melik Kendi ve İran'ın başkenti Tahran büyük protestolara sahne olmaktadır. Bu nümayiş Güney Azerbaycan'ı aşmıştır.

Soydaşlarımızın sesine ilk destek, hemen yanı başlarından, aynı rejime karşı var olma mücadelesi veren Kaşgay Türkleri'nden gelmiştir. Azerbaycan'da yaşayan soydaşlarımız ise Bakü'de düzenlenen mitingle öz gardaşlarının haklı tepkilerine desteklerini dile getirmişlerdir. Ülkü Ocakları olarak soydaşlarımızın sesine ses veriyor, haklı davalarında yalnız olmadıklarını haykırıyoruz.''

Basın açıklamasının ardından grup olaysız dağıldı.