Kars kazları sofralar için hazırlanıyor

Kars kazları sofralar için hazırlanıyor
Kars kazları sofralar için hazırlanıyor
- Türkiye'de kaz üretiminde lider konumdaki Kars'ta, "göğsü kara değip, kar yedikten sonra yağlanarak ayrı bir lezzet kazandığına" inanılan kazların eti, kış sofralarını süslemek üzere hazırlanıyor - Kaz besicisi Çiçek: "Kars'ın yöresel lezzetlerinin başında gelen kaz eti, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezidir"

KARS (AA) - HÜSEYİN DEMİRCİ - Türkiye'de kaz etinden yapılan geleneksel yemekleriyle ünlü Kars'ta, yetiştiriciler tarafından yıl boyunca özenle beslenen kazların eti kış sofralarını süsleyecek.

Türkiye'de kaz yetiştiriciliğinde lider konumdaki Kars'ta, "göğsü kara değip, kar yedikten sonra yağlanarak ayrı bir lezzet kazandığına" inanılan kazların eti, besiciler tarafından başta kış tatilinde kente gelecek yerli ve yabancı turistler olmak üzere bu geleneksel lezzetin tutkunları için hazırlanıyor.

Bahar aylarında yumurtadan çıktıktan sonra ekim ayına kadar meralarda beslenen, sonrasında ise sadece arpa verilerek besiye çekilen kazlar, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi yöresel lezzetler için kesilerek, tandırda temizlendikten sonra tuzlanarak kurutuluyor. 

Kaz besicisi Medine Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kars'ta marka haline gelen kaz etine yoğun talep olduğunu belirterek, üreticiler olarak bu talebi karşılamak üzere çaba gösterdiklerini ifade etti.

Havaların soğuması ve kar yağışının ardından yetiştirdikleri besili kazların etlerini sofralara getirmek üzere hazırlamaya başladıklarını dile getiren Çiçek, şunları söyledi:

"Kestiğimiz kazların tandır evlerinde önce tüylerini ve iç organlarını temizliyoruz. Tandırda yaktığımız ateşle deri üzerindeki küçük tüyleri yakıyoruz. Ardından yıkayıp tuzlayarak, kurutmaya bırakıyoruz. Kuruyan kazlar, servise hazır hale gelmiştir. Kars'ın yöresel lezzetlerinin başında gelen kaz eti, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezidir. Biz de otel ve lokantalara kazlarımızı satarak, kış mevsiminde aile bütçesine katkı sağlıyoruz."

Bu yıl 120 kaz yetiştirdiğini aktaran Medine Çiçek, kazların büyüklüğüne göre 100 ila 130 liradan alıcı bulduğunu da kaydetti.