Kars Şeker Fabrikası'nda 22. kampanya dönemi başladı

Kars Şeker Fabrikası'nda 22. kampanya dönemi başladı
Kars Şeker Fabrikası'nda 22. kampanya dönemi başladı
KARS (AA) - Kars Şeker Fabrikası'nda, 22. kampanya dönemi törenle başladı.Kars Şeker Fabrikası'nda 22. kampanya döneminin başlaması dolayısıyla tören...

KARS (AA) - Kars Şeker Fabrikası'nda, 22. kampanya dönemi törenle başladı.

Kars Şeker Fabrikası'nda 22. kampanya döneminin başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. 

Kars Valisi Günay Özdemir, törende yaptığı konuşmada, Kars'ın geçmiş yıllarda Et Balık Kurumu ve süt fabrikasının özelleşmesiyle ekonomik anlamda kötü bir duruma düştüğünü belirterek, şeker fabrikasının akıbetinin de bu şekilde sonuçlanmaması için tüm ilgililere durumu anlattıklarını ifade etti. 

Köylülerin bu işe sahip çıkarak yeniden pancar üretimine yönelmesiyle fabrikanın artık sürekli olarak Kars'a hizmet edeceğini dile getiren Özdemir, şunları kaydetti: 

"Kars her yıl göç veren ve ekonomik anlamda da bu tür tesislere ihtiyacı olan bir yer. Eğer biz bu tür tesislere halkımız olmak üzere, köylülerimiz olmak üzere, bütün siyasetçilerimiz, kamuda çalışan bürokratlarımız olmak üzere hep beraber sahip çıkarsak bundan sonra Kars'taki bu tür işletmelerin çok daha artacağını, çok daha gelişeceğini düşünüyorum."

Özdemir, şeker fabrikasının üretime devam etmesinin hayvancılığa da çok büyük kaynak anlamına geldiğini ifade etti. 

Kars Şeker Fabrikası Müdürü Abdullah Necli ise kampanya dönemi hakkında bilgi vererek, bu dönemde 6 bin ton şeker, bin 600 melas ve 13 bin ton küspe üretimi yapmayı planladıklarını belirterek, şunları kaydetti:  

"Fabrikamızın üretiminin ekonomiye katkısı 23 milyon lira, pancar üretimindeki işçiliğin istihdama katkısının ise 20 milyon dolar olacağı tahmin edilmektedir. Geçen sene 12 bin ton olan pancarımız bu sene 21 bin artarak 33 bin tona çıkmıştır. Ağrı şeker fabrikamızdan gönderilecek olan 12 bin ton pancar ile birlikte toplam 45 bin ton pancar günlük bin 750 ton kapasiteyle işlenecektir."

Konuşmaların ardından fabrikaya ilk ürün teslimini yapan çiftçilere çeşitli hediyeler verildi. 

Törene, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, AK Parti Kars milletvekili adayları Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey, CHP Milletvekili adayı Selami Yiğit de katıldı.