Karslı arıcıların "oğul verme" telaşı

Karslı arıcıların "oğul verme" telaşı
Karslı arıcıların "oğul verme" telaşı
- Türkiye'nin önemli arıcılık merkezlerinden Kars'ta arıcılıkla uğraşanlar, arıların oğul verme mevsimiyle birlikte "tatlı" bir telaş yaşamaya başladı - Arıcılar, kovanlardaki arı sayısının artması üzerine ana arıyla birlikte kovanı terk eden arıların oluşturduğu oğulları, yeni kovanlara alarak bal üretimini artırıyor - Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Düzgün: "Bu sene flora çok zengin. İnşallah bal üretimi de iyi olur"

KARS (AA) - Türkiye 'nin önemli arıcılık merkezlerinden Kars'ta, arıların oğul vermeye başlaması, arıcılar için "tatlı" bir telaşı da beraberinde getiriyor.

Genellikle öğle saatlerinde oğul vermek için kovanlarından çıkan arılar, belli bir süre hep birlikte uçtuktan sonra, kovanlara yakın herhangi bir yerde bitki, ağaç, demir ya da taş üzerine kümeleniyor. Kovan sahipleri arıların kümelendiği yerlere hazırladıkları kovanları koyarak arıların içine girmesini sağlıyor. Arıcılar bu şekilde kovan ve bal üretimini de artırmaya çalışıyor.

Kars Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iklimi ve topografik şartları nedeniyle Kars'ın Türkiye'de önemli bir bal üretim merkezi olduğunu, Kafkas ırkı arıların korunarak koloni sayısının daha fazla arttırılması gerektiğini söyledi.

Bölgede arıcılığın gelişmesi için Bakanlık ve Müdürlük olarak üreticilere her türlü katkıyı sağladıklarını belirten Düzgün, "Arıların oğul vermesi kovan sayısının artması demektir. Bu da sonraki yıllarda bal üretiminin daha üst seviyelere çıkmasını sağlayacak. Bu sene flora çok zengin . İnşallah bal üretimi de iyi olur" dedi.

Bal üreticiliği yapan Hikmet Yılmaz da arıların oğul vermesinin kovan sayısının çoğalması anlamına geldiğini söyledi. Oğul verme işleminin doğal olarak geliştiğini ve görsel bir şölen oluşturduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Kovanda arı mevcudunun artmasıyla ana arıyla birlikte arıların bir kısmı kovanı terk eder. Ana arı çıkmadan önce kabul ettikleri öncü arılar gelir, konacak yeri tespit eder. Daha sonra gider ana arıyı da alır kovandan çıkarlar. Ana arıyı getirir o tespit ettiği yere getirirler. Ana arı konduktan sonra bütün arılar onun üzerine kümeleşir ve onu 'kraliçe ana arı' olarak kabul ederler. Biz de hazırladığımız kovanı buraya koyarız. Kraliçe arının kovanın içerisine girmesiyle bütün arılar onu takip eder kovanın içine girer. Bu şekilde oğul verme işlemi tamamlanmış olur."

Yılmaz, "Oğul verme genelde 09.00-11.00 ve 14.00-15.00 saatlerinde gerçekleşiyor. Arının kovandan çıkarak başka bir yere konması 15 dakika sürüyor. Arıların başka bir kovana aktarılması da 10 dakika sürüyor. Yani yaklaşık 20-25 dakikada bir kovanın işlemini bitirmiş oluyoruz" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Zengin

  ,

  Tarım

  ,

  gıda