Kars'ta bal üretiminde yüzde 50 artış bekleniyor

Kars'ta bal üretiminde yüzde 50 artış bekleniyor
Kars'ta bal üretiminde yüzde 50 artış bekleniyor
KARS (AA) - Zengin bitki florasıyla bilinen ve Türkiye'nin en kaliteli bal üretiminin yapıldığı illerinden Kars'ta, bu yıl bal rekoltesinde yüzde 50...

KARS (AA) - Zengin bitki florasıyla bilinen ve Türkiye 'nin en kaliteli bal üretiminin yapıldığı illerinden Kars'ta, bu yıl bal rekoltesinde yüzde 50 artış bekleniyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl havaların soğuk geçmesi nedeniyle bal üretiminde yaşanan zorluklardan bal rekoltesinin yüzde 40 düştüğünü söyledi.

Bu yıl böyle bir olumsuzluk yaşanmadığın ve bal üretiminde yüzde 50 artış beklediklerini ifade eden Düzgün, şöyle konuştu:

"İl müdürlüğümüzce 2014 yılında il genelinde yapılan çalışmayla Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı 481 işletme sahibine ait 62 bin 378 adet arılı kovanı tespit edildi. Bölge genelinde geçen yıl olumsuz iklim şartları nedeniyle yaklaşık 800 ton bal üretimi gerçekleşmişti. Bu sene şartlar çok olumlu seyrettiği için hem oğul verimi iyi oldu, hem de bal üretimi ilk verilere göre yüksek görünüyor. Yani rekoltenin geçen seneye göre 50 artacağını ve bin 500 tonun üzerinde bal üretimin olacağını bekliyoruz. İnşallah bal üretiminde bol bereketli bir yıl olacak."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Zengin

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  kayıt