Kars'ta bir ailenin 4 ayda üç çocuğunu kaybetmesi

Kars'ta bir ailenin 4 ayda üç çocuğunu kaybetmesi
Kars'ta bir ailenin 4 ayda üç çocuğunu kaybetmesi
- Arpaçay Kaymakamlığı: -"Zeynep ve Hacı Güler ailesi psikolojik olarak ölümlerin gerçekleştiği evde kalmak istemediklerini ve yeni bir ev taleplerini tarafımıza iletmiş olup Arpaçay Kaymakamlığı tarafından en kısa zamanda aileye yeni evleri yapılacaktır" - "Olay her boyutuyla takip edilmektedir"

KARS (AA) - Arpaçay Kaymakamlığı, Tomarlı köyünde 4 ay içinde 3 çocuğunu kaybeden Güler ailesine talepleri üzerine yeni bir ev yapılacağını, olayın her boyutuyla takip edildiğini bildirdi.

Olayla ilgili "Kamuoyunu etkileyebilecek ya da eksik bilgilendirecek" haberler üzerine, Arpaçay Kaymakamlığı yazılı açıklama yaptı.

Şubat ayında 2. çocuğunu ilk çocuğun vefatına benzer şekilde kaybeden aile ile iletişime geçilerek sürecin takip edilmeye başlandığı belirtilen açıklamada, sağlık sorunu bulunup bulunmadığının tespiti için diğer fertlerin gerekli tetkiklerinin yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bunun yanında 2. ölüm neticesinde konunun aydınlatılması amacıyla Arpaçay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da vefat eden 2. çocuk , otopsi yapılmak üzere Erzurum Adli Tıp Kurumuna gönderilmiştir. Aile yaşadıkları bu zorlu süreçte yalnız bırakılmayarak gerek maddi (şubat, nisan ve mayıs aylarında yardımlar yapılmış) gerekse de manevi olarak (aile evinde sosyal yardım ve inceleme görevlileri tarafından ziyaret edilerek) kendilerine destek olunmuştur. Üçüncü ve basına yansıyan son vefat olayından sonra Zeynep ve Hacı Güler ailesi psikolojik olarak ölümlerin gerçekleştiği evde kalmak istemediklerini ve yeni bir ev taleplerini tarafımıza iletmiş olup Arpaçay Kaymakamlığı tarafından en kısa zamanda aileye yeni evleri yapılacaktır."

İkinci çocuğun vefatından sonra aile bireylerinin sağlık durumunun tespiti için yaptırılan tetkiklerin sonucu ve adli tıp raporu gelmeden çiftin 3. çocuklarını kaybettiği anımsatılan açıklamada, tetkik sonuçlarının ulaşmasının ardından gerekli tedbirlerin alınacağı kaydedildi. 

Açıklamada, "Ailenin yalnız olduğu ve kendileriyle ilgilenilmediği" izlenimi uyandırabilecek haberler yer aldığına dikkat çekilerek, "Konunun hassasiyeti nedeniyle toplumun dikkati bu olay üzerinde yoğunlaşmakta ve ailenin yaşamış olduğu durumdan dolayı daha duygusal hareket edilebilmektedir. Ayrıca sürecin başından beri olayla ilgili Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem tarafından Kars Valisi Günay Özdemir'e düzenli bilgi verilmekte ve olay her boyutuyla takip edilmektedir" ifadesine yer verildi.