Kars'ta çığ tatbikatı gerçeğini aratmadı

Kars'ta çığ tatbikatı gerçeğini aratmadı
Kars'ta çığ tatbikatı gerçeğini aratmadı
- UMKE ve AFAD ekiplerinin, 2 bin 400 rakımlı Çatal Dere mevkisinde yaptığı çığ tatbikatında senaryo gereği çığ altında kalanlar kurtarıldı

KARS (AA) - Kars Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Arama ve Kurtarma ve Kars Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri işbirliğiyle 2 bin 400 rakımda yapılan çığ tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Sarıkamış ilçesi Çatal Dere mevkisinde 2 bin 400 rakımda yapılan çığ altında yaralı arama kurtarma ve müdahale tatbikatına AFAD ile UMKE'den 35 personel , 2 kar motoru, 3 ambulans yer aldı.

Senaryo gereği, dağlık bölgede avlanmaya çıkan iki kişinin çığ altında kalması üzerine yetkililere bilgi verildi. AFAD ve UMKE'den yola çıkan ekipler, olay bölgesine kısa sürede ulaştı.

Alan belirleme ve güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra Kars AFAD ekipleri, çığ bölgesini çubuklarla taradı. Bu sırada UMKE ekipleri de afetzedelerin bulunması halinde müdahale için hazırda bulundu. Arama sırasında avcılardan biri yara almadan kurtulurken diğer avcı için arama faaliyetlerine devam edildi.

Yapılan aramalar sonucu kar altında bulunan yaralı, AFAD ekibi tarafından dikkatli bir şekilde çıkartılarak, UMKE ekibine teslim edildi. Sağlık ekiplerinin, olay yerinde yaptığı ilk müdahalenin ardından, yaralı hastaneye götürüldü.

Kars Sağlık İl Müdürü Dr. Mehmet Kan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kars'ın bölge itibarıyla  Türkiye 'nin en soğuk illerinden biri olduğunu, kış mevsiminin yoğun olması nedeniyle UMKE ve AFAD ekipleri olarak olası bir çığ felaketi veya arama kurtarma faaliyetleri için Sarıkamış'ta tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tatbikatın başarılı bir şekilde yapıldığını belirten Kan, şunları kaydetti:

"Tatbikatta iki ekibin kombine çalışması sonucu olay yerine kısa sürede ulaşılarak vakaya müdahale ediliyor. Olay yerinde AFAD ekibi öncelikle olmak üzere yaralıyı çığ altından çıkardıktan sonra UMKE ekibi de yaralıya gereken ilk müdahaleyi yapıyor. Ardından olay yerinden alınan yaralının ambulansla en yakın devlet hastanesine intikali sağlanıyor. Bu şekilde tatbikatımızı başarıyla sonuçlandı."

İl AFAD Müdürü Oktay Algan da her yıl yapılan tatbikatlardan birisinin de çığ tatbikatı olduğunu anımsatarak, fazla çığ olayı yaşanmamasına rağmen olabilecek olaylara karşı personelin hazır olması amacıyla bu tür çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

UMKE ekipleriyle beraber uyumlu çalışmalar yaparak kendilerini test ettiklerini vurgulayan Algan, meydana gelen afet ve acil durum olaylarında UMKE ekipleri ile AFAD'ın ortaklaşa çalıştığını belirtti.